راهنمای سفر به بلگراد صربستان

راهنمای سفر به بلگراد صربستان

راهنمای سفر به بلگراد صربستان

بلگراد صربستان شهری دیدنی و پرجنب و جوش در اروپاست که بواسطه جاذبه های گردشگری و تفریحی که دارد، گردشگران زیادی را بسوی خود می کشاند. در این مطلب، اطلاعات جامعی از بلگراد ارائه شده است؛ با ما همراه باشد.بلگراد پایتخت کشور صربستان، شهری پر نشاط و سرزنده با مردمی بسیار پر انرژی است که در طول فصل های بهار و تابستان به جنب و جوش آن اضافه می شود و به همین دلیل (خصوصا در این دو فصل)، همیشه خیابان هایش در تمام ساعات شبانه روز مملو از جمیعت می باشند. بلگراد با وجود داشتن کافه ها و کلوب های بی شمار، یکی از جذاب ترین و فعال ترین تفریحات شبانه در اروپا را دارد و اگر کسی برای اولین بار به این شهر سفر کند، قطعا شگفت زده خواهد شد

مکان های دیدنی بلگراد در یک نقطه استراتژیک یعنی نقطه اتصال رودخانه های دانوب و ساوا واقع شده اند؛ این نقطه جاییست که در طی قرن های مختلف، ثابت کرده که می تواند هم عامل ضعف و هم عامل قدرت بلگراد باشد. بلگراد بیشتر از 60 بار به تصرف سلت ها، رومن ها، تاتارها، آوارها و خیلی های دیگر درآمد. این تهاجمات دقیقا تا قرن بیستم که شهر بلگراد در طول جنگ جهانی دوم گلوله باران شد و در سال 1999 زیر حملات هوایی ناتو (NATO) مقاومت نمود، ادامه داشت. نکته حائز اهمیت بدون در نظر گرفتن این هجوم ها این است که بلگراد شهری زیبا و خوش منظره می باشد. ترکیب و آمیخته شدن سبک های مختلف؛ ساختمان ها با نمایی قدیمی تر همراه با ساختمان های بزرگ قرن نوزدهمی و نمای بیرونی ساختمان هایی که با هنر مدرن آراسته شده اند، شکل بسیار جالبی را برای بلگراد رقم زده است.

 

جاذبه های گردشگری بلگراد

بلگراد دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی متعددی می باشد. برجسته ترین و مهمترین جاذبه شهر بلگراد، "قلعه کالِمِگدان" می باشد که دقیقا خارج از محدوده پارکی به همین نام و در بلگراد قدیمی (اولد سیتی Old City) واقع شده است. در این منطقه انبوهی از خیابان ها را می بینید که جالب ترین و مورد توجه ترین منظره های بلگراد را تشکیل می دهند. در جنوب قلعه بلگراد نیز میدان اصلی شهر به نام میدان جمهوری و محله قدیمی بوهمیا (چک) به نام اسکادارلیجا (Skadarlija) قرار گرفته است. کمی دورتر از میدان جمهوری و محله اسکادارلیجا چند جای دیدنی دیگر شامل یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس جهان، وجود دارد. برای استراحت و تجدید قوا نیز می توانید در امتداد رود ساوا مستقیم به سمت غرب بروید تا در بلگراد جدید به شهر تاریخی و سرسبز زمون برسید، یا اگر کمی بیشتر به سمت جنوب بروید به جزیره آدا سیگانلیا می رسید که جای بسیار خوبی برای استراحت و پاتوق ساحلی، حتی برای اهالی بومی بلگراد هم می باشد.

 

- قلعه کالمگدان (kalemegdan)

قلعه کالِمِگدان از جاذبه های اصلی بلگراد می باشد که در تپه ای مشرف به رودخانه های ساوا و دانوب واقع شده است. در داخل قلعه کالمگدان جاذبه های دیگری از جمله پارکی به همین نام قرار دارند. کل مجموعه در واقع سند پیروزی و قهرمانی صربستان در نبرد سال 1912 می باشد؛ بنای یادبود این نبرد تاریخی را هم می توانید در داخل پارک ببینید. قلعه کالمگدان را در اصل سلتی ها (Celt) در قرن سوم قبل از میلاد ساخته اند. قلعه قبل از اینکه توسط رومی ها توسعه پیدا کند از خطر نابودی در جنگ های مختلف در امان ماند. بیشتر آنچه از قلعه کالمگدان باقی مانده، از اشغال کوتاه مدت آن توسط اتریش در اوایل قرن نوزدهم می باشد. بهترین جاذبه مجموعه قلعه کالمگدان، موزه نظامی می باشد که در آن تاریخ قطور نبرد های بلگراد به نمایش درآمده است؛ یکی از بخش های پربازدید موزه، بمب افکن مخفی آمریکا می باشد که درحمله هوایی سال 1999 ناتو بلگراد را بمباران کرد.

 

- موزه و کلیسای جامع ارتدوکس

کلیسای جامع ارتدوکس یک عمارت نئو کلاسیک کامل و از جاذبه های اصلی شهر بلگراد می باشد. کلیسای جامع ارتدوکس که در سال 1840 ساخته شده است، یک ویژگی برجسته دارد که برج باشکوه باروک کلیسا می باشد. این مکان همچنین محل سکونت چند نفر از اعضای خاندان اُبرِنوویچ (Obrenovic)، همینطور بزرگترین قهرمان ادبی صربستان، ووک کارادزیچ می باشد. روبروی ساختمان کلیسای جامع ارتدوکس، موزه کلیسای ارتدوکس قرار دارد که در آن کلکسیون کوچکی از اِنجیل (کتاب مقدس مسیحیان) های جواهر نشان و دیگر لوازم پر زرق و برق را می توانید تماشا کنید.

 

- عمارت پرنسس ال جوبیکا (Ljubica)

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی بلگراد، عمارت پرنسس الجوبیکا واقع در خیابان کنزا سیم مارکوویچ 8 می باشد. این عمارت به دستور شاهزاده میلوز ابرنویچ در سال 1831 ساخته شد تا محل سکونت خانواده او باشد. آخرین ساکن این عمارت زیبا که در قرن نوزدهم به عنوان نقطه تلاقی فرهنگی در منطقه بالکان شناخته شد، بانوی نجیب زاده ای به نام پرنسس الجوبیکا (Ljubica) بود. این عمارت به خاطر داشتن اتاق هایی با مضامین مختلف شامل اتاقی با تم یا مضمون ناپلئون سوم و در کنار آن اتاقی به سبک ترکی با یک قرآن ایستاده، به یک نقطه تلاقی فرهنگی تبدیل شده است. به نظر می رسد ساکنین بلگراد در قرن نوزدهم عاشق رفت و آمد و معاشرت با دیگران بودند؛ وجود یک کاناپه بزرگ نیم دایره در همه اتاق ها برای گپ زدن صاحبخانه با مهمانان، این علاقه را نشان می دهد. در زیرزمین طاقی شکل خانه هم می توانید رویدادهای مضمونی و موضوعی دیگری را دنبال کنید.

 

- موزه قوم شناسی و گالری نقاشی های دیواری

موزه قوم شناسی و گالری نقاشی های دیواری از دیگر جاذبه های دیدنی شهر بلگراد هستند که با کمی پیاده روی به سمت شمال شرقی کوناک (Konak) می توانید این دو موزه جالب را پیدا کنید. در موزه قوم شناسی که دقیقا در خیابان Trg13  قرار گرفته، می توانید تاریخ زنده هنرها و مهارت ها و لباس های مردم منطقه بالکان را ببینید. کمی دورتر از موزه قوم شناختی، در خیابان کارا یورشیا 20، گالری نقاشی های دیواری قرار دارد که در آن 1200 اثر کپی شده از بهترین نقاشی های دیواری قرون وسطی کشور صربستان به نمایش در آمده است. نقاشی هایی در گالری وجود دارند که به هیچ عنوان نباید از دیدن آنها غافل شوید؛ از جمله این آثار نقاشی هایی می باشند که اصل آنها را می توانید در صومعه و کلیساهای جنوب صربستان یعنی مقدونیه و کوزوو، پیدا کنید. سبک این نقاشی ها تازه و رنگارنگ می باشد و در آنها از رنگ های آبی و آلبالویی بصورت فراوان استفاده شده است.

 

- میدان جمهوری و اطراف آن

از دیگر جاذبه های دیدنی بلگراد، میدان جمهوری می باشد. خیابان اصلی منتهی به جنوب از کالمگدان، به میخایلوا می رسد که یک تفریحگاه زیبای سنگ فرش شده با ساختمان های دارای نمای زیبا، می باشد. این تفریحگاه در انتهای جنوبی اش به میدان جمهوری می رسد. هر چه به میدان جمهوری که میدان اصلی شهر بلگراد هم می باشد نزدیک می شوید، منطقه تجاری تر می شود. میدان جمهوری فضایی فاقد نظم و قاعده دارد. موزه ملی هم از جمله ساختمان های مهم اطراف میدان جمهوری می باشد. در جلوی میدان جمهوری مجسمه بزرگی از شاهزاده میخایلو سوار بر اسب، قرار گرفته است. میدان جمهوری همچنین محل ملاقات مردم بلگراد از گذشته تا به امروز بوده است. در سمت شرق میدان جمهوری محله سابق بوهمیایی (چک) قرار گرفته است. در جنوب میدان جمهوری هم خیابان های باریکی قرار دارند که قطب تجاری و بازرگانی شهر بلگراد را تشکیل داده اند.

 

- ساختمان پارلمان بلگراد

ساختمان پارلمان یا مجلس بلگراد یکی دیگر از جاذبه های دیدنی این شهر می باشد. ساختمان پارلمان بلگراد همیشه محل تجمع های اعتراضی و راهپمایی های ساکنین بلگراد بوده است. از جمله این وقایع در اکتبر سال 2000 رخ داد، بعد از اینکه میلوسویچ تلاش کرد تا انتخابات ریاست جمهوری که از دست داد را جبران کند، هزاران نفر از تظاهر کنندگان به طرف ساختمان پارلمان به راه افتادند و به ئنشانه اعتراض برگه های رای گیری تقلبی به سمت ساختمان پرتاب نمودند. ساختمان پارلمان یک بار دیگر بعد از اعلام استقلال کوزوو (کشوری در شبه‌ جزیره بالکان که از صربستان اعلام استقلال کرد اما صربستان این استقلال را به رسمیت نشناخته و آن را بخشی از خاک خود می‌داند) در سال 2008 به صحنه تظاهرات مردم معترض تبدیل شد.

 

- کلیسای سنت مارکو

کلیسای سنت مارکو از دیگر جاذبه های گردشگری بلگراد می باشد. کمی دورتر از ساختمان پارلمان و در امتداد الکساندرا با حدود 5 دقیقه پیاده روی به کلیسای سنت مارکو می رسید. کلیسای سنت مارکو یک بنای نئو- بیزانس 5 گنبدی بزرگ و باشکوه می باشد که شبیه صومعه گراکانیکا (Gracanica) در کوزوو ساخته شده است. در کلیسای سنت مارکو همچنین می توانید از مقبره امپراتور صربستان، تزار دوسان دیدن کنید که دور تا دور آن حفاظ های سنگی قرار دارد.

 

- کلیسای سنت ساوا

کلیسای سنت ساوا واقع در خیابان Svetosavski در منطقه وراکار Vracar)) یکی دیگر از مکان های دیدنی و جاذبه های بلگراد می باشد که افق جنوبی بلگراد یعنی ترازیچ (Terazije) را با گنبد باشکوه طلایی خود احاطه کرده است. کلیسای سنت ساوا در نقطه ای ساخته شده است که ظاهرا ترک ها استخوان های موسس کلیسای ارتدوکس صربستان را در سال 1594 سوزانده اند. این کلیسا یک نمونه کامل از روشی است که می توان با آن افراد ملی مذهبی را با هم در آمیخت. همچنین منصفانه ادعا شده که سنت ساوا،  یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس دنیا می باشد. سنت ساوا دارای نمای داخلی غار مانندی می باشد. ساخت کلیسای سنت ساوا بیش از صد سال به دلیل بارها متوقف شدن و دوباره شروع شدن ساخت آن طول کشید. با ده دقیقه پیاده روی از سمت جنوبی میدان جمهوری (Trg Republike) به کلیسای سنت ساوا می رسید.

 

- موزه نیکولا تسلا

موزه نیکولا تسلا یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بلگراد می باشد که فاصله کمی با کلیسای سنت ساوا دارد و در شمال آن واقع شده است. در موزه نیکولا تسلا می توانید آثاری از مهندس و مخترع پیشگام قرن نوزدهم بلگراد را مشاهده نمایید. تسلا با اختراع جریان AC معروف شد، در حالیکه دیگر دستاوردهای قابل توجهی هم دارد که شامل توسعه و پیشرفت ارتباطات بی سیم و تکنولوژی کنترل از راه دور می باشند. در کنار اسناد و دست نوشته ها، ابزارها و لوازم شخصی تسلا، در موزه نیکولا تسلا، کوزه ای که خاکستر تسلا در آن گذاشته شده را هم می توانید ببینید. نمایش آزمایشات تسلا هم هر ساله در موزه برگزار می شود.

 

- موزه تاریخ یوگوسلاو

موزه یوگسلاو یکی از جاذبه های بلگراد است که واقعا ارزش دیدن دارد. موزه یوگوسلاو در حدود 1.5 کیلومتری جنوب مرکز شهر و در بتیچوای 6 واقع شده است. شاهکار و بهترین قسمت مجموعه موزه یوگسلاو گلخانه آن است که در سال 1975 به عنوان باغ زمستانی تیتو (Tito) طراحی شد و در حال حاضر مقبره ریس جمهور سابق صربستان می باشد. در موزه مجاور موزه یوگسلاو هم، چیزهای با ارزشی به نمایش گذاشته شده است که شامل هدایایی است که توسط مقامات خارجی به تیتو داده شده اند.

 

- پارک ساحلی آدا سیگاتلیا و پل آدا

پارک ساحلی آدا سیگانلیا (که معنی تحت الفظی آن جزیره کولی می باشد)، یکی از جاذبه های بسیار تماشایی بلگراد می باشد که در ماههای تابستان مردم بلگراد به سمت این پارک هجوم می آورند. آدا سیگانلیا یک پارک ساحلی پوشیده از درخت در امتداد رود ساوا می باشد و دقیقا در جنوب مرکز شهر واقع شده است. سواحل شنی جزیره آدا باعث شده که محلی ها آن را اغلب سی ساید بلگراد بدانند. ساکنین شهر بلگراد و توریست ها عاشق سرسره های آبی، اسکی روی آب و نواحی طبیعی آدا و حتی بانجی جامپینگ می باشند. یک نقطه عطف درخشانی که به تازگی به افق بلگراد اضافه شده است، پل آدا می باشد که تا شرقی ترین انتهای جزیره امتداد می یابد. این سوپر سازه یعنی پل آدا، 950 متر طول و 200 متر ارتفاع می باشد. این سازه همچنین بزرگترین پل دارای تیرهای معلق دنیاست؛ مناظری از جزیره را که از روی پل آدا می توانید بینید واقعا خیره کننده اند!

 

- شهر تاریخی زمون

اگر به دنبال جای ساکت و آرامی هستید تا کمی استراحت کنید، کافیست در امتداد رود ساوا به سمت بلگراد جدید بروید تا در ساحل غربی به حومه شهر و جایی به اسم زمون برسید که از جاذبه های دیدنی بلگراد است. زمون شهری تاریخی با ترکیبی از خانه های رنگ پریده و خیابان های باریک پیچ در پیچ است که در اطراف یک قسمت تپه مانند مرکزی، به نام  گاردوس (Gardos) قرار گرفته است. در منطقه گاردوس همچنین یک کلیسای سبک باروک به نام نیکولاوسکا (Nikolajevska Church) قرار دارد که قدیمی ترین کلیسای ارتدوکس شهر هم می باشد.

 

اطلاعات بیشتر در مورد بلگراد

در این بخش، اطلاعاتی در مورد مدارک مورد نیاز برای سفر، محل اقامت، غذا، نوشیدنی و اسامی خیابان های بلگراد ارائه می گردد.

 

مدارک مورد نیاز سفر به صربستان برای ایرانیان

بر طبق بیانیه سفارت صربستان در تاریخ 22 آگوست 2017 (31 مرداد 96)، شهروندان ایران و هند برای سفر به صربستان نیاز به اخذ ویزا ندارند.

 

هتل ها و اقامتگاه های بلگراد

در بلگراد برای اقامت توریست ها و مسافرانی که به این شهر سفر می کنند تعداد زیادی مهمانخانه و هتل فوق العاده وجود دارد. برای نمونه هدونیست هاستل یکی از اقامتگاههای خوب بلگراد می باشد که در قسمت قدیمی شهر قرار دارد. به علاوه، تعداد زیادی از هتل های با قیمت مناسب و مقرون به صرفه هم در بلگراد وجود دارد که از موقعیت مکانی خوبی نیز برخوردارند.

 

رستوران ها و غذاخوری های بلگراد

بطورکلی وضعیت رستوران ها و غذا خوری های بلگراد در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است و در حال حاضر می توانید تعداد در حال افزایشی از رستوران های محلی در کنار سایر رستوران ها را در بلگراد مشاهده نمایید که غذاهای سنتی صربی را با قیمت های متناسب با بودجه شما سرو می کنند. اگر به غذا خوردن در فضای باز همراه با موسیقی زنده و خوراک توریستی علاقه دارید، بهتر است به یکی از رستوران های سنتی واقع در اسکادارسکا بروید.

 

نوشیدنی ها و تفریحات شبانه

بلگراد در حال حاضر یکی از شهرهای درجه یک اروپا در زمینه انواع پارتی های شبانه محسوب می شود. تعداد زیادی مکان تفریحی  برای دورهمی و شادی در این شهر وجود دارد که اکثر آنها در امتداد خیابان های  استراهینچیکا (Strahinjica) ( که به "سیلیکون والی"معروف است البته نه به خاطر نوآوری های تکنولوژیکی آن)، اوبلیچف و نگوسلوا قرار دارند. در تابستان اکثر جشن ها بر روی کافه ها و کلوپ های شناور Splavovi بر پا می شوند و تا پاسی از شب ادامه دارند. بیشتر کلوب ها و کافه های تابستانی در ساحل دانوب و پشت هتل  یوگسلاویچ که در جاده اصلی که به سمت زمون می رود قرار دارد، متمرکز اند. تعدادی از آنها هم در امتداد رود ساوا و اطراف پل برانکو واقع شده اند؛ که دو نمونه از معروف ترین کافه های ساحل ساوا "فری استایلر و بلی واچ" می باشند. اکثر کافه های بلگراد از 11 شب به بعد شروع به کار می کنند و معمولا تا حدود 4 صبح باز هستند.

 

خیابان های بلگراد

در این قسمت، عناوین تعدادی از معروفترین خیابان ها و میدان های بلگراد آورده شده است.

- میدان جمهوری یا تی آر جی ریپابلیکه (Trg Republike   

- کرالجا پترا (Kralja Petra)       

- کرالجا میلانا (Kralja Milana)   

- کز میهایلوا (Knez Mihailova)    

- فرانچسکا (Francuska)        

- دوبراسینا (Dobrančina)      

- ماژ جووینا (Zmaj  Jovina)   

 

اینجا بخوانید: بلگراد صربستان؛ نگینی نهفته در اروپا

اینجا بخوانید: نکاتی که قبل سفر به صربستان باید بدانید

مطالب مرتبط :
راهنمای سفر بدروم ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره بدروم بدانید!

راهنمای سفر بدروم ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره بدروم بدانید!

بدروم یا بودروم (Bodrum)، شهری ساحلی و توریستی با جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیار زیاد می باشد و سالانه گردشگران زیادی از ایران به این شهر سفر می کنند. در این مطلب تمام اطلاعاتی که برای سفر به بدروم نیاز است، معرفی می گردد؛ با ما همراه باشید. ...
مشاهده
راهنمای سفر به آنکارا ترکیه

راهنمای سفر به آنکارا ترکیه

آنکارا بعنوان پایتخت سیاسی کشور ترکیه، شهری بزرگ و مدرن همراه با المان هایی از بافت سنتی می باشد. در واقع آنکارا از معدود شهرهای توسعه‌ یافته‌ دنیا می باشد که در کنار ظاهر مدرن و امروزی‌ اش، نشانه‌ های سنتی دوران گذشته را هم حفظ کرده است. ساختمان‌های سنگی، قلعه‌ها و سفره‌های باستان‌شناسی‌ آنکارا شهرت ...
مشاهده
راهنمای سفر به لندن

راهنمای سفر به لندن

لندن یکی از بزرگترین و پر‌جمعیت‌ترین شهرهای جهان و همچنین یکی از مقاصد گردشگری مورد علاقه‌ی گردشگران و جهان‌گردان است. البته هر کسی دوست دارد لندن را از نزدیک ببیند. معمولا افراد جذب تصاویر زیبا از کافه‌ها، تئاترها، موزه‌ها و شکوه خاندان سلطنتی می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با این شهر زیبا و اطلاع از جاذبه‌ها ...
مشاهده
راهنمای سفر به هند

راهنمای سفر به هند

هند کشوری هیجان انگیز برای سفر می باشد که سالانه تعداد زیادی توریست را از اقصی نقاط دنیا به سمت خود می گشاند. در این مطلب سعی شده است تعدادی از نکاتی که می تواند در سفر به هند به شما کمک کند، ارائه شود. ...
مشاهده
راهنمای سفر به سنگاپور

راهنمای سفر به سنگاپور

سنگاپور یکی از لوکس ترین و زیباترین کشورهای آسیایی می باشد. در این مطلب لحظه آخری، کاربردی ترین اطلاعات سفر به سنگاپور ارائه می گردد. ...
مشاهده
راهنمای سفر به سئول کره جنوبی

راهنمای سفر به سئول کره جنوبی

سئول بعنوان پایتخت کشور کره جنوبی، شهری پیشرفته و مدرن می باشد. در این مطلب لحظه آخری، کاربردی ترین اطلاعات سفر به سئول کره جنوبی را به شما ارائه می دهیم. ...
مشاهده
تور صربستان بهار 97 + قیمت تور

تور صربستان بهار 97 + قیمت تور

تور صربستان فروردین اردیبهشت خرداد صربستان کشوری زیبا در جنوب اروپا می باشد که در سالهای اخیر متقاضیان زیادی برای سفر پیدا کرده است. تور صربستان بهار 97 شامل پکیج های تور صربستان فروردین 97، تور صربستان اردیبهشت 97 و تور صربستان خرداد 97 می باشد. ...
مشاهده
راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

 تایلند یکی از توریست پذیرترین کشورهای آسیایی می باشد که در ایران نیز بسیار پرطرفدار است. در این مقاله لحظه آخری، کاربردی ترین اطلاعات سفر به تایلند را مطالعه نمایید. ...
مشاهده
راهنمای سفر به استانبول ترکیه

راهنمای سفر به استانبول ترکیه

استانبول بعنوان پایتخت کشور ترکیه، توریستی ترین شهر این کشور نیز می باشد. در این مطلب لحظه آخری، کاربردی ترین اطلاعات سفر به استانبول ارائه می گردد. ...
مشاهده
راهنمای خرید در سنگاپور

راهنمای خرید در سنگاپور

سنگاپور در لیست بهترین مقصد های خرید دنیا قرار دارد و جایی است که  تمام دوستداران خرید حتما باید از آن دیدن کنند. لحظه آخری در این مطلب نکاتی را در مورد خرید در سنگاپور بیان نموده است. ...
مشاهده

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری