شماره تماس 09309871159

کویر مصر یا روستای مصر کجاست؟

روستاي مصر یا کویر مصر روستايي كوچك از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است که بواسطه طبیعت خاص و جاذبه های طبیعی که دارد؛ علاقه مندان زیادی را به سمت خود می کشاند. در این مطلب این نگین کویری ایران را بصورت کامل معرفی کرده ایم؛ پس با ما همراه باشید.

 

 

روستاي مصر یا کویر مصر روستايي كوچك از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است. این روستا در دشت کویر ایران و در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور واقع شده است. موقعيت جغرافيايي کویر مصر، 34.04 شمالي  و 54.47 شرقي است و درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. روستاي مصر به دليل قرار گرفتن در جنوب کوير بزرگ داراي آب و هواي گرم و خشک است. نام‌های پیشین کویر مصر به ترتیب "چاه دراز"، "کلاته یوسف" و "مزرعه یوسف" است.

 

کویر مصر به همراه دو روستای بسیار کوچک دیگر به نام های "امیرآباد" و "فرحزاد" در یک خط شمالی-جنوبی به طول حدود 6 کیلومتر واقع شده‌ اند. منطقه امير آباد در فاصله 2 کيلومتري روستا داراي تپه هاي شني و پوشش گياهاي غني از درختچه هاي گز و تاق و نخلهاي زيبا است که مناظر بسيار زيبايي را پديد آورده است. روستاي فرحزاد نیز در شمال روستاي مصر داراي نخلستان هاي زيبا است که توسط شن هاي روان محصور شده است.

 

مسیرهای دسترسی به کویر مصر

در ادامه راههای دسترسی به کویر مصر از تهران و شهر مرکز استان مازندران (آمل) آورده شده است.

 

الف) کویر مصر از تهران

این مسیر که از تهران شروع می شود به سمنان می رسد و در نهایت وارد استان اصفهان و کویر مصر ختم می گردد. فاصله کویر تا تهران بر اساس این مسیر حدود 630 کیلومتر می باشد (تقریبا 11 ساعت).

ب) کویر مصر از مازندران (آمل)

بطور کلی دو مسیر دسترسی از آمل به کویر مصر وجود دارد.

1- مسیر اول:

این مسیر که از آمل شروع می شود، ابتدا به تهران می رسد، سپس به سمنان و در نهایت به کویر مصر ختم می گردد. فاصله آمل تا کویر مصر بر اساس این مسیر حدود 830 کیلومتر می باشد.

 

2-  مسیر دوم:

این مسیر که از آمل شروع می گردد، ابتدا به دامغان می رسد، سپس از طریق دامغان به کویر مصر ختم می گردد. فاصله آمل تا کویر مصر بر اساس این مسیر حدود 640 کیلومتر می باشد. این مسیر نسبت به مسیر اول نزدیکتر است و در صورتیکه نیاز نباشد حتما از تهران عبور کرد، بهترین مسیر دسترسی به کویر مصر می باشد.

 

مردم روستای مصر

جمعیت روستای مصر بر طبق آخرين سرشماري 120 نفر مي باشد و مردم اين روستا از طريق کشاورزي و دامداري امرار معاش مي کنند. مهمترين محصولات اين روستا زعفران و گندم مي باشد. اين روستا داراي دفتر مخابرات است و برق روستا از طريق ژنراتور ديزلي تامين مي شود.

 

اماکن و جاذبه های دیدنی کویر مصر

گله هاي شتر و شتر سواري در لابه لاي تپه هاي ماسه اي مصر يكي از جلوه هاي كوير براي مردم شهر میباشد. عروسان نيز كه با نخلستان هاي سرسبزش همچون عروسي بردامان كوير نشسته است، يكي از آباديهاي زيباي منطقه به شمار مي رود. گفتني است که افزون بر اميرآباد، نخلستان هاي زيباي فرحزاد در شمال مصر كه محاصره ي شنهاي روان درآمده اند و نيز وجود پوششي متراكم از ني هايي به طول 4 متر در جوار چشمه اي كه حدود 6 كيلومتر با خاور مصر فاصله دارد بر جذابيت هاي ديداري اين سكونت گاه افزوده است؛ سكونت گاهي كه وجود اشكال شني مواج و لغزان در اطرافش گاه مناظري بكرتر از سرزمين اهرام ثلاثه مي آفرينند.

 

وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و ... جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، بلوار به عرض حدود 50 متر داخل روستا، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله 5 کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث جذب توریست در دل کویر گشته است و حضور توریست‌های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی ایران در آن فراوان است.

 

بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی آسمان صاف و تاریک این مکان را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب می‌کنند و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری آنجا برای عکاسی استفاده می‌نمایند.

 

اینجا بخوانید: قیمت تور کویر مصر

 

09309871159