شماره تماس 09309871159

صومعه گغارد ایروان ارمنستان | معرفی+عکس

صومعه گِغارد (Geghard) از جمله کلیساهای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو و یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی ارمنستان می باشد. در این مطلب، این کلیسای پربازدید به طور کامل معرفی گردیده است.

 

 

 گِغارد (به معنی سرنیزه)، نام نیزه مقدسی است که مسیح در زمان مصلوب شدن به وسیله آن مجروح و کلیسا به این اسم نامگذاری شده است. در واقع گغارد قسمتی از کوه مجاور رودخانه جورج آزات است که تراشیده شده است. این کلیسا در قرن چهارم میلادی بنا شد ولی قدیمی ترین بقای مربوط به کلیسای کوچک قبلی نشان می دهد که صومعه در قرن دوازدهم بنا شده است. صومعه گغارد دارای حکاکی های فوق العاده ای است و در قسمت سرسرا 9 طاق زیبا دارد که بین سال های 1215 تا 1225 ساخته شده اند.

گغارد به دستور شاهزاده زاکاریان ساخته شد. در بالای درب جنوبی این صومعه، نشان مخصوص خانواده و همچنین نماد شیر را می بینید که نشانه ی قدرت سلطنتی و از مشترکات کلیساهای شرقی است. در سمت چپ صومعه نیز، دو ورودی سنگی وجود دارند که در قرن سیزده ساخته شده است؛ که اولی شامل یک حوض با آب چشمه و دکور استالکتیت (رسوبات آهکی) و دومی شامل اتاق تدفین چهار ستونه  شاهزاده پاپاک پروشیان و همسرش می باشد. دو شیر در هم تنیده و یک عقاب که نشان خانوادگی آنهاست نیز در بالای سنگ، حک شده است.

در بیرون از صومعه با بالا رفتن از پله های منتهی به سمت چپ ورودی به تپه ای با گذرگاه 10 متری می رسید که بر روی آن، خاچکار Khachkars"" (صلیب های سنگی حکاکی شده) کار شده است. در امتداد این گذرگاه یک سردابه تدفین وجود دارد که از سنگ خام در قرن یازدهم ساخته شده است. این مکان، آکوستیک بسیار شگفت انگیزی دارد و چشم انداز آن کلیسا است که در پایین قرار گرفته است. در پشت کلیسا پله هایی قرار گرفته که به تعدادی اتاق کوچک (به نام رهبانی) منتهی می شوند. در خارج از صومعه و در کنار نهر، محل ذبح قرار دارد که برای انجام مراسم صبحگاهی در روزهای یکشنبه از ان استفاده می شود.  در این مراسم همچنین گروه کُر کلیسا آواز می خوانند.

در حین نزدیک شدن به صومعه در سمت چپ شما و به سمت تپه، غارهایی وجود دارد که توسط راهبان ساخته شده بود و از آنها به عنوان اتاقک های رهبانی استفاده می شد. درختان اینجا مثل درختان واقع در طرف دیگر صومعه و در نزدیکی رودخانه، اغلب با نوارهای پارچه ای پوشانده شده اند. فلسفه این پارچه ها این است که اگر آرزویی دارید باید تکه ای از پارچه لباس خود را به درختی در نزدیکی صومعه آویزان کنید تا آرزویتان برآورده شود (مشابه دخیل بستن در رسوم ایرانی).

در تعطیلات آخر هفته، پله های منتهی به صومعه پر از فروشنده هایی می شود که سوغاتی و غذا می فروشند. از اینجا می توانید غذاهایی مثل میان وعده سوجوک گردو، گاتا (کیک شیرین) یا ورق های نازک از پوره میوه خشک را تهیه کنید. در مجموع، بازدید از صومعه گغارد یکی از منحصر بفرد ترین خاطرات شما در سفر به ارمنستان خواهد بود؛ گغارد جزو چند کلیسایی است که به صورت غار در صخره و دل کوه  تراشیده شده است!

09309871159