شماره تماس 09309871159

موزه کافسجیان ایروان ارمنستان | معرفی+عکس

موزه کافِسجیان (Cafesjian) از جمله جاذبه های فرهنگی و دیدنی ارمنستان می باشد که در بالای پله های معروف "هزار پله" یا "کاسکاد" واقع شده است. در این مطلب، این موزه هنری به طور کامل معرفی گردیده است.

 

 

ساخت موزه کافِسجیان در دهه 1920 توسط معمار اهل شوروی سابق (الکساندر تاماتیان)، به عنوان بخشی از برنامه او برای مدرن سازی ایروان آغاز شد. الکساندر در ابتدا روی بنای یادبودی کار می کرد که کار آن در دهه 1980 آغاز شد ولی در زمین لرزه سال 1988 متوقف شد. سرانجام یک فرد خیر ارمنی-امریکایی به نام جرالد کفسجیان بودجه ساخت این مرکز هنری را تامین کرد.

دو گالری مرکزی در باغ و 5 نمایشگاه که از طریق یک پله برقی داخلی قابل دسترسی می باشند، در این مرکز هنری واقع شده اند. در کنار پله برقی، سکوهایی قرار دارند که کلکسیون شخصی کافِسجیان مربوط به قرن بیستم و مجسمه ها و اسباب و لوازم و مبلمان معاصر در آنها به نمایش گذاشته شده است. درونمایه آثار موجود در این گالری ها، انتزاعی است و بسیار ارزشمند است. 3 نمونه از آثار این موزه که چشم ها را به خود خیره می کند عبارتند از: "مبل به شکل لب مریلین بوکا"، "رژلب اثر جوجو لاوری" و "صندلی پروانه اثر ریچارد کرسول"

این گالری های واقع در باغ و آبنمای واقع در گوشه کنار و خاچکار (ستون سنگی که روی آن صلیب هایی حکاکی شده است) های مدرن و مجسمه های معاصر را می توانید بصورت رایگان تماشا کنید اما برای ورود به گالری های داخلی میبایست، بلیت تهیه نمایید. در زیرزمین این مجموعه نیز یک سوغات سرای بزرگ قرار گرفته است که بهترین مکان برای خرید سوغاتی با کیفیت و اصیل می باشد. همچنین یک کتابخانه هنری با مجموعه کتاب های بینظیر به همراه یک بخش کوچک مخصوص کتاب کودک نیز تعبیه شده است.

09309871159