شماره تماس 09309871159

بهترین سازه های دنیا با عرشه دارای چشم انداز زیبا

آرشیتکت ها سال ها تلاش کرده اند تا موفق به ساخت سازه هایی با عرشه تماشایی شوند تا بر فراز آنها بتوان مناظر زیبای خیره کننده ای از شهر را تماشا کرد. لحظه آخری در این مقاله به معرفی تاثیر گذارترین ساختمان هایی پرداخته که به اندازه ای معماری بی نظیرشان، عرشه های تماشای بی نظیری هم دارند.

 

 

سازه های بلند مرتبه با چشم اندازی دیدنی که بتوان در بالای آن مناظر زیبای شهر را تماشا کرد، همواره مورد توجه گردشگران و مسافران هر شهر در سفرهای داخلی و خارجی بوده است. در خیلی از جاهای دنیا هر جا که ساختمان بلند مرتبه ای ساخته شد در بالایش کافه، رستوران یا مکان تفریحی احداث گردید تا بازدیدکنندگان بتوانند از چشم انداز بالای آن به خوبی استفاده کنند؛ همینطور در بعضی از سازه ها مکان های ویژه ای با نام عرشه تماشای مناظر احداث می نمایند که بتوان بطور ویژه و خاص مناظر اطراف را تماشا کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه با چند نمونه از سازه های بلند با عرشه تماشای مناظر آشنا شوید.

 

1- برج خلیفه دبی امارات

اولین ساختمان معروف با عرشه ی تماشای بی نظیر، برج خلیفه ی دبی است. برج خلیفه با ارتفاع 828 متر که همه آن را به عنوان بلندترین ساختمان دنیا می شناسند عرشه های تماشایی در طبقات صد و بیست و چهارم، صد و بیست و پنجم و صد و چهل و هشتم دارد. عرشه های تماشای این آسمان خراش خیلی بلند به ترتیب در ارتفاع 452، 456 و 555 متری واقع شده اند.

نکته جالب در مورد برج خلیفه: برج نافذ خلیفه تقریبا سه برابر برج ایفل ارتفاع دارد. وزن بتن به کار رفته برای ساخت برج خلیفه معادل وزن 100 هزار فیل است!

برج خلیفه دبی

 

حقایق جالب در مورد برج خلیفه

سبک معماری: نئو فوتوریسم

آرشیتکت: آدرین اسمیت

شروع ساخت: ششم ژانویه 2004

پایان ساخت: اول اکتبر 2009

افتتاحیه: 4 ژانویه 2010

تعداد طبقات: 163 طبقه

ارتفاع: 828 متر

موقعیت: دبی، امارات متحده عربی

 

2- برج شانگهای چین

برج بعدی که عرشه تماشای خیره کننده ای دارد برج 632 متری شانگهای است. برج شانگهای یک آسمانخراش بلند است که در شانگهای چین واقع شده است. مجموعه ای از طبقات برج شانگهای که در نزدیکی نوک برج قرار دارند، عرشه ی تماشای آن با نام قله ی شانگهای را تشکیل داده اند. قله یا نوک شانگهای در طبقه صد و هجدهم از 26 آوریل 2017 بر روی عموم به نام قله ی شانگهای باز شد.

نکته ی جالب: آسانسور های برج شانگهای با سرعت 20.5 متر بر ثانیه حرکت می کنند.

برج شانگهای چین

 

حقایق جالب در مورد برج شانگهای

آرشیتکت:Jun Xia

شروع ساخت: 29 نوامبر 2008

پایان ساخت: 6 سپتامبر 2014

افتتاح رسمی: 18 فوریه 2015

تعداد طبقات: 28 طبقه

ارتفاع: 632 متر

موقعیت: شانگهای چین

 

3- برج کانتون گوانژو چین

برج کانتون از برج های مرتفع رادیو تلویزیونی و برج تماشا واقع در گوانگژوی چین است. عرشه ی تماشای فضای باز برج کانتون در زیر قسمت آنتن برج (در ارتفاع 488 متری) واقع شده است و مناظر نفس گیری از شهر را به نمایش می گذارد.

نکته ی جالب در مورد برج کانتون: عرشه ی تماشای برج به شکل یک چرخ و فلک افقی ساخته شده که در حاشیه ی سقف آن قرار دارد و یکی از بلند ترین چرخ و فلک های دنیا است.

برج کانتون چین

 

حقایق جالب در مورد برج کانتون

آرشیتکت: مارک همل و باربارا کوئیت

شروع ساخت: نوامبر 2005

پایان ساخت: 30 سپتامبر 2010

تعداد طبقات: 37 طبقه  و دو طبقه در زیر زمین

ارتفاع: برج اصلی 448 متر به اضافه ی 146 متر در ارتفاع آنتن ها

موقعیت: گوانگژو، چین

 

4- برج لوته ورد سئول کره جنوبی

برج لوته ورد یک آسمان خراش 123 طبقه است که در سئول پایتخت کره جنوبی قرار دارد. از طبقات فوقانی برج لوته ورد (Lotte Word) به عنوان عرشه ی تماشا استفاده می شود. برج لوته ورد که در سال 2017 افتتاح شده است، بلندترین ساختمان در کره جنوبی محسوب می گردد.

نکته جالب: برج لوته ورد یک طبقه شیشه ای دارد که بازدید کنندگان می توانند از آنجا مستقیما خیابان های شهر سئول را تماشا کنند.

برج لوته ورد سئول کره جنوبی

 

حقایق جالب در مورد برج لوته ورد

آرشیتکت: کان پدرسون فاکس

شروع ساخت: اول ژانویه ی 2011

پایان ساخت: 22 دسامبر 2016

افتتاح رسمی: 3 آوریل 2017

نام سابق برج: برج Two Lotte World

ارتفاع: 500 متر

موقعیت مکانی: سئول کره جنوبی

 

5- برج اسکای تری توکیو ژاپن

برج اسکای تری توکیو آخرین برج با عرشه ی تماشای خیره کننده است که قصد معرفی آن را داریم. برج اسکای تری توکیو که در سال 2011 ساخته شده است، به نقطه عطف محبوب توکیو به عنوان یک برج رادیو تلویزیونی و برج تماشا تبدیل شد. برج اسکای تری با ارتفاع 634 متر دو عرشه ی تماشا دارد که به ترتیب در ارتفاع 350 و 450 متری واقع شده اند.

عرشه ی تماشای وسیع پایینی یعنی عرشه ی 350 متری گنجایش نزدیک به 2000 نفر را دارد. درعرشه ی بالایی یک بخشی وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا مناظری از خیابان ها را بدون مانع در پایین ببینید.

برج اسکای تری توکیو ژاپن

 

حقایق جالب در مورد برج اسکای تری

آرشیتکت: Nikken Sekkei

شروع ساخت: 14 جولای 2008

پایان ساخت: 29 فوریه ی 2012

افتتاح رسمی: 22 مه 2012

تعداد طبقات: 32 طبقه بالای زمین و 3 طبقه زیر زمین

ارتفاع: 634 متر

موقعیت: توکیو، ژاپن