شماره تماس 09309871159

عادت هایی که بواسطه زندگی در کانادا ممکن است پیدا کنید

کانادا کشوری با طیف وسیعی از ساکنان با تنوع فرهنگی است که زندگی در آن مانند هر کشور دیگری در جهان، عادات و فرهنگ هایی را برای ساکنانش به همراه دارد. لحظه آخری در این مقاله به عادات و فرهنگ مردم کانادا و تاثیری که ممکن است بر افراد خارجی مقیم در آن بگذارد، پرداخته است.

 

 

کانادا یا سرزمین بزرگ سفید شمالی (Great White North) کشوری با فرهنگ های بسیار متنوع و مهاجرینی از سرتاسر دنیا است که اینجا را خانه خود می دانند. وقتی برای مدت زمانی طولانی در کانادا زندگی کنید مسلما شما هم به عادت های مردم کانادا عادت می کنید و این امری اجتناب ناپذیر است. بعد از این مقدمه کوتاه با ما همراه باشید تا با تعدادی از عادات کانادایی ها آشنا شوید؛ عادت هایی که شما هم در صورت اقامت در کانادا پس از گذشت مدتی ممکن است به به آنها عادت کنید.

 

فرهنگ قهوه خوری

اولین عادتی که پس از گذشت چند سال از اقامت در کانادا به عادت شما هم تبدیل می شود، فرهنگ قهوه خوری کانادایی ها است. کانادایی ها عاشق قهوه هستند و مهمتر از آن دوست دارند قهوه خود را از تیم هورتون یا استار باکس (برندهای معروف فروش قهوه آماده) بخرند.

در کانادا مثل بعضی از کشورهای اروپایی مرسوم نیست که قهوه را پشت میز بخورند. در عوض کانادایی ها دوست دارند قهوه عالی خود را در لیوان یکبار مصرف و در حین رفتن به محل کار یا در حین انجام وظایف محول شده بنوشند. اگر اهل کشوری هستید که این آپشن وجود ندارد، جالب است بدانید در کانادا خوردن قهوه فوری دوبل دوبا همراه با خامه متداول است.

قهوه تیم هورتون در کانادا

 

عذرخواهی

کانادایی ها به مردمی بسیار مودب و مردمی که زیاد عذرخواهی می کنند، معروف اند. حتی عده ای از کانادایی ها کلمه "متاسفم" را خیلی بیشتر از بقیه در طول روز تکرار می کنند. وقتی شما هم چند سال در کانادا زندگی کنید، بدون شک بعد از برخورد تصادفی با کسی یا راه رفتن جلوی کسی مثلا در خواربارفروشی و سد راه او شدن، بلافاصله کلمه متاسفم را بیان می کنید. البته باید هم عذرخواهی کنید چون در غیر اینصورت فردی بی ادب تلقی می شوید!

این روحیه برای ما ایرانی ها با فرهنگ شرقی چندان عجیب نیست و کاملا عادیست و برای مردم کشورهای اروپایی که روابط احساسی کمتری دارند قدری عجیب است.

 

ماندن در سمت درست

عادت بعدی که بعد از کمی اقامت در کانادا به عادت شما نیز تبدیل می شود، راه رفتن در سمت درست و سد راه بقیه نشدن است. کانادایی ها علیرغم اینکه مودب تر از آن هستند  که در صورت سد راه آنها شدن، چیزی بگویند یا عصبانی شوند، ولی در کانادا بهتر است در سمت چپ راه بروید! لازم نیست نگران باشید چون خیلی زود راه رفتن در سمت درست به یک عادت تبدیل می شود و زیاد طول نمی کشد تا بدن شما به راه رفتن در سمت چپ و سد راه بقیه نشدن عادت می کند.

آسانسور در کانادا

 

مودب بودن

کانادایی ها علاوه بر عذرخواهی در تمامی امور فوق العاده مودب می باشند. مودب بودن زیاد کانادایی ها را مثلا می توانید در لبخند زدن به غریبه ها و استقبال از آنها با روی باز، استفاده از لغت متشکرم در اغلب اوقات، جواب تشکر را با " خواهش می کنم دادن و در سلام احوال پرسی تنها به سلام اکتفا نکردن و جویای حال شخص مقابل شدن، ببینید. اروپایی ها چون به ادب و نزاکت بی توجه می باشند، در صورت اقامت در کانادا مودب بودن زیاد کانادایی ها آنها را شگفت زده می کند.

 

خوردن KD

خوردن KD عادت بعدی است که پس از مدتی اقامت در کانادا نصیب شما نیز ممکن است، بشود. KD یا کرافت دینر به بسته ماکارونی و پنیر می گویند که غذای ملی غیر رسمی کانادا است. هر هفته در سرتاسر دنیا بیش از 7 میلیون باکس KD فروخته می شود که سهم کانادایی ها به تنهایی 1.7 میلیون جعبه است! کانادایی ها در واقع 55 درصد بیشتر از آمریکایی ها KD می خورند. بنابراین خرید KD در کانادا مساوی با ایستادن در صف های طولانی و در نهایت خوردن فوری آن مثلا روی کاپوت اتومبیل است.

kd در کانادا

 

سکونت در زیرزمین

عادت سکونت در زیرزمین عادت دیگری است که در کانادا با آن آشنا می شوید. کانادا محل زندگی تعداد زیادی از استرالیایی ها و بریتانیایی ها است، جایی که سکونت در زیرزمین ها اساسا بی سابقه است. زندگی در زیرزمین مانند سکونت در زندانی زیرزمینی است، اما در کانادا خیلی از صاحب خانه ها زیرزمین خود را برای کسب درآمد جانبی اجاره می دهند. در کانادا زیرزمین ها پنجره هم دارند و فقط نصف آنها زیر زمین و نصف دیگرشان روی زمین می باشد، بنابراین برای زندگی مناسب است.

 

پیاده روهای برفی

عادت به اینکه پیاده روی منتهی به خانه خود را همیشه باید تمیز کنید، از دیگ عادت هایی است که در صورت زندگی در کانادا نصیب شما می شود و جالب است بدانید زمانیکه در کانادا زندگی می کنید، اگر پیاده روی کنار خانه خود را تمیز نکنید، از سوی مقامات محلی جریمه می شوید!

در کانادا برف روبی پیاده روها خیلی مهم است. البته قوانین در شهرهای استان ها و ایالت های مختلف آن، متفاوت است. در کانادا معمولا صاحب خانه یا صاحب ملک مسئول تمیز کردن پیاده روی خانه خود بعد از بارش برف است. در ونکوور صاحب ملک باید تا ساعت 10 صبح برف های پیاده رو را پاک کند، در حالیکه در ادمونتون، صاحب ملک بایستی برف پیاده رو را ظرف 48 ساعت پس از بارش پاک کند و در صورت انجام ندادن صاحب ملک جریمه خواهد شد.

پیاده روی برفی در کانادا

 

ممنوع بودن نوشیدنی های الکلی در مکان های عمومی

نوشیدن انواع نوشیدنی های الکلی در مکان های عمومی کانادا برخلاف خیلی از کشورهای اروپایی ممنوع و برخلاف قوانین است. همچنین داشتن قوطی مشروبی که در آن باز است در مکان های عمومی ممنوع می باشد. با وجود این، اگر در کبک اقامت دارید، قوانین کمی متفاوت است ولی به سختی می توان آنها را نادیده گرفت. مثلا در مونترال می توان در پارکی که میز پیک نیک دارد و تا زمانیکه شخص در حال صرف غذا است، این نوشیدنی ها را مصرف کند.

 

کارت اعتباری از پول با ارزش تر است

عادت به اینکه کارت اعتباری از پول مهمتر است یکی دیگر از عادات زندگی در کانادا است. کانادایی ها به ندرت پول نقد با خود دارند و داد و ستد ها در این کشور با کارت های اعتباری و دبیت کارت انجام می شود. کانادایی ها همچنین به ندرت مبلغ ناچیزی بابت شارژ کارت های می پردازند و به همین خاطر حتی قهوه 2 دلاری خود را هم با کارت اعتباری می خرند. بنابراین در کانادا وقتی از پول صحبت می شود به جای سکه های یک و دو دلاری خیلی زود عادت می کنید که از لون و تونز استفاده کنید.

کارت اعتباری در کانادا

 

کلمه واش روم بجای توالت و حمام

عادت بعدی استفاده از کلمه واش روم (washroom)، به جای توالت و حمام است. این عادت همچنین به مودب بودن زیاد کانادایی ها بر می گردد و کانادایی ها به شدت دوست دارند به جای توالت و حمام از این کلمه استفاده کنند. وقتی در کانادا اقامت دارید بعد از مدتی اشتباه و تذکر از سوی کانادایی ها، خیلی زود عادت می کنید  شما هم مثل همه، به جای حمام و توالت از واش روم استفاده کنید.

 

برای کانادایی ها، هاکی همه چیز است

وقتی در کانادا زندگی می کنید به تدریج عادت می کنید از تماشای هاکی لذت ببرید و مثل کانادایی ها به جای کلمه "هاکی روی یخ" فقط از کلمه "هاکی" استفاده کنید. همچنین عادت می کنید روز خود را با خرید بلیط روز مسابقه و بعد از ظهر را در کافه و در حال تماشای بازی تیم محلی، سپری کنید. پس از مدتی زندگی در کانادا به این نتیجه می رسید که زندگی در کانادا بدون هاکی بی معنی است.

هاکی در کانادا

 

دریافت حقوق بصورت دو هفته یکبار

عادت دریافت حقوق آخرین عادت در لیست 12 تایی ما است. کانادا کشوری است که در آن اکثر کارفرماها هر دوهفته یک بار به کارکنان خود حقوق می دهند؛ در صورتیکه در خیلی از کشورهای دنیا کارفرماها معمولا حقوق کارکنان خود را به صورت هفتگی و در ایران بصورت ماهانه می پردارند. برای همین ممکن است در ابتدا قدری برایتان غیر عادی باشد که مثلا شما هر دو هفته حقوق بگیرید.


 

چنانچه بدنبال سفر به کانادا و اخذ ویزای کانادا هستید (چه برای مسافرت و چه برای مهاجرت)، با مشاوران ما در بخش خدمات ویزای کانادا در ارتباط باشید!

ویزای مولتیپل کانادا

همه چیزهایی که باید درباره کانادا بدانید

راهنمای سفر به کانادا

ویزای توریستی کانادا

 

09309871159