شماره تماس 09309871159

قلعه آگرا هند | معرفی+عکس

قلعه آگرا یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری هند می باشد. لحظه آخری در این مطلب به معرفی این قلعه تاریخی پرداخته است.

 

 

قلعه واقع در شهر آگرای هندوستان جزو آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. به قلعه آگرا (لال قلعه)، قلعه سرخ یا حصار سرخ هم می گویند که قدمت آن به سده شانزدهم می‌ رسد. قلعه آگرا در سال 1565 توسط اکبر امپراتور مغول، در زمینی به مساحت 2.5 کیلومتر مربع ساخته شد و دارای دو راه ورود به نام های در دهلی و ورودی عمر سینگ، می باشد. پس از به سلطنت رسیدن شاه جهان، قلعه آگرا تبدیل به اقامتگاه خانواده سلطنتی شد. قلعه آگرا در دنیا از اعتبار زیادی به خاطر طراحی و معماری غنی و پیشرفته اش برخوردار است.

دژ محکم آگرا که از ماسه سنگ قرمز با دیوارهایی به طول 5.2 کیلومتر، ساخته شده است و محل رفت و آمد تعداد زیادی از گردشگران حاضر در تور آگرا هند می باشد. این دژ به خاطر ساختمان های ساخته شده به سبک معماری مغولی که دور تا دور آن را احاطه کرده است، جذاب و دیدنی است. قلعه آگرا یک قلعه نیم دایره است که در ناحیه ای متشکل از 94 قطعه زمین گسترده شده است. دیوارهای این دژ به ارتفاع 21.4 متر در هم ادغام شده اند.

زمانی، قلعه آگرا محل سکونت امپراتورهای مغول مثل شاه جهان، همایون، اورنگ زیب و اکبر بود. دیدن تزئینات و معماری این قلعه بسیار لذت بخش است. قلعه آگرا یک نمونه فریبنده از ترکیب معماری سبک هند و اسلامی است. مجموعه ساختمان های این دژ شامل چند تالار عالی می باشد که در نوع خود بسیار جذاب اند. بررسی استحکامات، دروازه ها، مجموعه اتاق های خدمتکاران، اتاق های مجلل و اقامتگاه سلطنتی حکایت از این دارند که قلعه آگرا دارای تاریخ خارق العاده ای است.

قلعه آگرا در شمال بنای معروف تاج‌ محل، واقع گردیده‌ است و به همراه تاج محل از جاذبه‌ های گردشگری آگرا محسوب می گردد. داخل اتاقهای خواب خاص تمام اتاقهای این قلعه با شعر فارسی تزئیین شده است. روی سنگ قبر به فارسی نوشته شده است که این قضیه هم برای ایرانیان بسیار جذاب و لذت بخش خواهد بود.

 

09309871159