10 مکان ممنوعه دنیا که هیچ کس اجازه بازدید از آنها را ندارد!

10 مکان ممنوعه دنیا که هیچ کس اجازه بازدید از آنها را ندارد!

10 مکان ممنوعه دنیا که هیچ کس اجازه بازدید از آنها را ندارد!

بعضی از مکان ها در دنیا هستند که به توریست ها خوشامد می گویند و از آنها استقبال می کنند. در حالیکه مکان های دیگری هم وجود دارند که برای ورود به آنها بسیار سخت گیری می شود. لحظه آخری در این مطلب  فهرستی از  شهرهای ممنوعه دنیا را ارائه نموده است؛ با ما همراه باشید تا به نکات جالبی در مورد این مکان ها پی ببرید.همیشه دانستن در مورد موارد عجیب، پیچیده و دور از تصور لذت بخش و هیجان انگیز بوده است؛ مثل شهرهای ممنوعه دنیا! شاید کمی عجیب برسد که در این برهه از تاریخ که پیشرفت و تمدن حرف اول در جهان را می زند، مکان هایی باشند که به هردلیلی برای بازدید عمومی و سکونت، غیرقابل استفاده باشند. مثلا اینکه در هندوستان جزیره ای دور افتاده وجود دارد که محل سکونت یک قبیله بومی به مدت بیش از 60 هزار سال می باشد و اهالی این جزیره به بیگانه ها اجازه ورود نمی دهند! و یا اینکه شهر واتیکان (اسپانیا) آرشیوی سری و رمزآلود همراه با اسناد و مدارکی متعلق به قرن هشتم میلادی دارد که شما هیچ وقت نمی توانید از آن دیدن کنید! در این مطلب می خواهیم شما را با تعدادی از ممنوعه ترین مکان های دنیا آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

01- جزیره اِسنِیک برزیل | Snake Island, Brazil

جزیره اسنیک یا به زبان برزیلی Brazil Ilha da Queimada Grande اولین جای ممنوعه در فهرست 10 مکان ممنوعه ما می باشد. این جزیره همانطور که از اسمش پیداست، محل زندگی گونه ای از مرگبارترین مارهای دنیا می باشد. زهر مارهای افعی لنسر طلایی رنگ موجود در این جزیره به قدری سمی می باشد که باعث ریختن گوشت اطراف محل نیش می گردد. برخی ادعا می کنند که در بعضی از قسمتهای مشخص از جزیره اسنیک، در هر متر مربع یک مار دیده می شود. دولت برزیل به دلایل امنیتی به توریست ها اجازه ورود به این جزیره را نمی دهد و در تیم های تحقیقاتی هم همراهی پزشک لازم است.

 

02- منطقه UN بافِر قبرس | UN buffer zone, Cyprus

مکان ممنوعه بعدی لیست ما، منطقه UN بافر در قبرس است. در سال 1974 بعد از اینکه سربازان ترکی به قبرس حمله کردند جرقه های یک جنگ داخلی بین ساکنین یونانی و ترکی قبرس شروع شد. زمانی که جنگ با اعلام آتش بس خاتمه یافت، سازمان ملل کنترل منطقه خالی از سکنه buffer zone در پایتخت قبرس (نیکوزیا) را به دست گرفت. در این منطقه، دیوارهایی قسمت ترکیه ای نشین در شمال ( که فقط ترکیه و نه هیچ کشور دیگری آن را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسد) را از قسمت یونانی نشین در جنوب جدا کرد. در پشت این دیوارها خانه ها و مغازه هایی وجود دارد که ساکنین و مالکان آنها را رها کرده و از آنجا رفته اند.

 

03- مقبره کین شی هوانگ چین | Tomb of the Qin Shi Huang, China

مکان ممنوعه بعدی لیست ما، مقبره کین شی هوانگ واقع در کشور چین می باشد. این مقبره که توسط کشاورزان در سال 1974 کشف شد، مقبره اولین امپراطور چین، کین شی هوانگ می باشد. باستان شناسان در طی حفاری های صورت گرفته بعد از کشف مقبره حدود 200 هزار سرباز سفالی را پیدا کردند. پیش بینی می شود هنوز 8 هزار سرباز سفالی دیگر وجود دارد که کشف نشده اند! علیرغم حفاری های صورت گرفته، دولت چین دست زدن به مقبره اصلی که جسد امپراطور کین شی هوانگ در آنجا به خاک سپرده شده است را ممنوع اعلام نمود. این مقبره از سال 210 قبل از میلاد بسته مانده است. این ممنوعیت بیشتر به خاطر احترام گذاشتن به مرده ها (که در چین بسیار به آن پایبند هستند) و همینطور به خاطر ترس از خراب شدن یا آسیب رساندن به  آثار باستانی در اثر استفاده از تکنولوژی های حفاری جدید می باشد.

 

04- منطقه چِرنوبیل اکراین | Chernobyl, Ukraine

در 26 آوریل سال 1986، انفجاری در نزدیکی منطقه چرنوبیل اکراین (که در آن زمان در خاک اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت)، رخ داد. این حادثه به بدترین حادثه هسته ای در طول تاریخ تبدیل شد. اگرچه مرگ و میرهای ناشی از این انفجار و تشعشعات آن  قابل شمارش نمی باشد، کارشناسان برآورد نمودند که بین 9 هزار تا یک میلیون نفر در اثر سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض تشعشع، از دنیا خواهند رفت! با گذشت  بیش از 30 سال از وقوع فاجعه چرنوبیل، پروژه های پاکسازی هنوز در حال انجام اند و مسئولین حدس می زنند که منطقه چرنوبیل حداقل تا 20 هزار سال بعد قابل سکونت (و البته بازدید) نمی باشد!

اینجا بخوانید: چرنوبیل کجاست

 

05- منطقه 51 نِوادا آمریکا | Area 51, Nevada

منطقه 51 نِوادا یکی دیگر از مناطق ممنوعه دنیا می باشد. دولت ایالات متحده تا سال 1992 اصلا زیر بار نمی رفت که چنین منطقه ای وجود دارد تا اینکه در سال 2013 اعلام نمود که نوادا یک پایگاه نظامی می باشد. مقامات هنوز لو نداده اند که چه نوع تحقیقاتی در این منطقه در حال انجام است؛ البته نظریه پردازان ادعا می کنند که در منطقه 51 نوادا فعالیت های مغایر با موازین در حال انجام می باشد. می توانید با گوگل مپ ها منظره ای از بالای منطقه نوادا را مشاهده نمایید، چون وجود بیابان های وسیع و حفاظت شدید از این منطقه، رفتن مخفیانه به آن را غیر ممکن کرده است. حتی توریست هایی که سابقه امنیتی آنها پاک است تنها با هواپیمای خصوصی در حالیکه پنجره های آن تا زمان فرود بسته می باشد (دارای پوشش است)، می توانند وارد منطقه 51 نوادا شوند!

 

06- جزیره سِنتینِل شمالی هند | North Sentinel Island, India

مکان ممنوعه بعدی در لیست ما جزیره سنتینل شمالی واقع در کشور هندوستان است. در خلیج بنگال جزایری در آندامان و نیکوبار قرار گرفته اند که بیشترشان متعلق به کشور هندوستان می باشند. جزیره سنتینل شمالی به مدت 60 هزار سال است که محل سکونت قبیله سنتینل می باشد. این جزیره همچنین یکی از آخرین جوامع دنیاست که کاملا جدا از جوامع خارجی دیگر باقی مانده است. در سال 2006 قایق دو ماهی گیر به سمت آبهای کم عمق جزیره سنتینل کشیده شدند و در آنجا توسط ساکنین جزیره کشته شدند! از آن زمان به بعد، مواردی از پرتاب تیر به هلیکوپترهای در حال عبور از سمت این جزیره گزارش شده است. اهالی جزیره متعقدند که چون دیگران بیماری دارند تماس با آنها برای اهالی قبیله مرگبار می باشد. دولت هند هم به همین خاطر تلاشی برای برقراری ارتباط با این اهالی نمی کند.

 

07- آرشیوهای رازآلود شهر واتیکان اسپانیا | Secret Archives, Vatican City

آرشیو سِری واتیکان مورد ممنوعه بعدی در لیست مکان های ممنوعه ما می باشد. آرشیو سری واتیکان که در منطقه ای به شدت حفاظت شده واقع شده است، حاوی اسناد و مدارکی مربوط به کلیسای کاتولیک می باشد که قدمتشان به قرن هشتم بر می گردد. از آثار تاریخی این آرشیو می توان به نامه ای ازMary Queen  اسکاتلند که به پاپ سیکستوس چهارم نوشت و از او برای نجات جان خود درخواست کمک نمود و همینطور به اسناد و مدارکی از ارتباطات مارتین لوتر اشاره کرد. آرشیو مخفی واتیکان در سال 1881 به روی محققان گشوده شد، اما ورود به داخل  آن کار راحتی نیست. محققانی که درخواست دسترسی به آرشیو را دارند فقط می توانند یک درخواست سه ماه پر کنند و در هر بازدید بیشتر از 60 محقق اجازه ورود ندارند!

 

08- سردآبه های فورت ناکس ایالت کِنتاکی آرمیکا | Fort Knox, Kentucky

سردابه های فورت ناکس واقع در ایالت کنتاکی، محل نگهداری طلاهای ایالات متحده می باشد. فورت ناکس حفاظت شده ترین مکان در کره زمین نیز می باشد. هیچکس به تنهایی نمی تواند وارد سردابه شود؛ برای ورود به فورت ناکس لازم است از چندین راه عبور کنید؛ کارکنان فورت ناکس هم تنها از یک مسیر برای رسیدن به محل کار خود اطلاع دارند. حتی بعضی از کارکنان بدون کمک همکاران خود نمی توانند وارد آن شوند!

 

09- مجموعه اِسوالبارد سید والت | Svalbard Seed Vault

مجموعه اِسوالبارد یکی دیگر از مکان های ممنوعه در دنیا می باشد که در عمق 320 پایی از کوهی بین نروژ و قطب شمال  قرار گرفته است. در این مکان مجموعه بسیار وسیعی از بذرها نگهداری می شوند تا بقای بشر را در حوادث و بلایای طبیعی تضمین کند. در صورت وقوع یک فاجعه عظیم، 890 هزار نمونه بذر حفاظت شده در این مجموعه که تقریبا از تمام کشورهای دنیا جمع آوری شده اند، می توانند تنوع گزینه های خوراکی بشر را تضمین نمایند. درهای این مکان ممنوعه فقط چند بار در سال به روی تعداد محدودی از افراد گشوده می شود تا بذرهای خود را تحویل قفسه های آن دهند. تغییرات آب و هوایی هم خیلی ها را به این نتیجه رسانده که وجود چنین جایی تا چه اندازه می تواند مفید و موثر باشد. در می 2017، لایه منجمدی که داخل مجموعه را می ساخت، آب شد ولی هیچ آبی به داخل سردابه نرسید.

 

10- غار لاسکو فرانسه | Lascaux cave, France

آخرین مکان ممنوعه که قصد معرفی آن را داریم، غار لاسکو در کشور فرانسه است. در سال 1940 نقاشی های ماقبل تاریخی در غار لاسکو پیدا شدند. پیدا شدن این نقاشی ها باعث شد غار لاسکو بعد از جنگ جهانی دوم  به یک مکان توریستی تبدیل گردد. مونوکسید کربن منتشر شده از تنفس بازدیدکنندگان غار، شروع به آسیب رساندن به نقاشی ها نمود. به همین دلیل غار لاسکو که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده در سال 1963 به روی عموم بسته شد. بعد از بسته شدن غار لاسکو چند کپی از آن برای کسب درآمد باز شد؛ ولی غار اصلی فقط به روی محققان و محافظان باز می باشد.

مطالب مرتبط :
مکان های تاریخی آنکارا برای توریستان علاقمند به تاریخ ترکیه

مکان های تاریخی آنکارا برای توریستان علاقمند به تاریخ ترکیه

کشور ترکیه دارای تاریخ بسیار طولانی مدتیست که باعث شده  جاذبه ها و اماکن تاریخی بسیار زیادی داشته باشد. همین تاریخ و اماکن تاریخی باعث جذب تورها و توریستان و گردشگران خارجی زیادی به این کشور می شود.  توریستان و گردشگران آنکارا اگر می خواهند سفر خودرا تاریخی تر کنند بهتر است به این مکان ها نیز سری بزنند. ...
مشاهده
مکان های گردشگری ارزان قیمت در سنگاپور

مکان های گردشگری ارزان قیمت در سنگاپور

مکان های گردشگری سنگاپور شاید تصور کنید که در سنگاپور تمامی تفریحات و مکان های گردشگری، گرانقیمت و لوکس هستند و برای استفاده از آنها باید هزینه های زیادی بپردازید اما جالب است بدانید که مکان های گردشگری رایگان و ارزان قیمتی هم در سنگاپور وجود دارد. چنانچه در سفر خود به سنگاپور بودجه محدودی در اختیار دارید، این لیست لحظه آخری می تواند برای یک ...
مشاهده
10 مکان گردشگری رایگان بالی اندونزی

10 مکان گردشگری رایگان بالی اندونزی

بهترین تفریحات گردشگری رایگان بالی شاید تصور کنید که در بالی همه تفریحات، گران و لوکس است و برای لذت بردن از آنها باید هزینه زیادی پرداخت کرد اما تصورتان اشتباست چراکه مکان هایی وجود دارند که با صرف هزینه کمی می توانید از آنها دیدن کنید و از سفرتان در تور بالی لذت ببرید.. لحظه آخری دراین مطلب، لیستی از بهترین نقاط گردشگری بالی اندونزی را به ...
مشاهده
20 تا از بهترین نقاط دنیا برای تنها سفر کردن

20 تا از بهترین نقاط دنیا برای تنها سفر کردن

سفر کردن و گشتن در نقاط مختلف دنیا می تواند یکی از بهترین راههای کشف دنیا باشد. اگرچه سفرها عمدتا بصورت جمعی (2 نفر به بالا) انجام می گیرد اما جالب است بدانید کسانی که برایشان سفر یک تجربه وصف نشدنی است، تنها سفر کردن را ترجیح می هند. لحظه آخری در این مطلب لیستی از بهترین مکان هایی که برای تنها سفر کردن مناسب است را با توجه به درنظرگیری هر نوع س ...
مشاهده
لیست داروهای ممنوعه در فرودگاه دبی امارات

لیست داروهای ممنوعه در فرودگاه دبی امارات

براساس قوانین امارات، حمل انواع داروهاي مسكن در فرودگاه های امارات بعنوان مواد مخدر تلقي شده و داراي پيگردهاي قضايي سنگین مي‌‌ باشد. لحظه آخری در این مطلب لیستی از داروهای ممنوعه دبی آورده است تا چنانچه به دبی سفر می کنید، دچار مشکل نشوید. ...
مشاهده
12 مکانی دیدنی در آنتالیا ترکیه که حتما باید ببینید!

12 مکانی دیدنی در آنتالیا ترکیه که حتما باید ببینید!

آنتالیا شهری ساحلی با مکان های دیدنی و تفریحی زیاد و متنوع می باشد. لحظه آخری در این مطلب تعدادی از معروفترین مکان های دیدنی و تفریحی آنتالیا را به شما معرفی می کند. ...
مشاهده
10 مکان دیدنی ارزان قیمت در مسکو روسیه

10 مکان دیدنی ارزان قیمت در مسکو روسیه

مسکو علاوه بر تفریحات لوکس و گران، جاذبه های گردشگری دارد که ارزان قیمت و گاها رایگان هستند. در این مطلب تعدادی از آنها را به شما معرفی می کنیم. ...
مشاهده
10 مکان مناسب برای عکاسی در کوالالامپور مالزی

10 مکان مناسب برای عکاسی در کوالالامپور مالزی

کوالالامپور شهری زیبا و بزرگ در مالزی می باشد که مکان های دیدنی بسیار زیادی دارد. لحظه آخری در این مطلب به معرفی 10 مکان پرطرفدار برای عکاسی در کوالالامپور پرداخته است. ...
مشاهده
دبی؛ یکی از محبوبترین و معروفترین مقاصد توریستی دنیا

دبی؛ یکی از محبوبترین و معروفترین مقاصد توریستی دنیا

دبی با دارا بودن جاذبه های گردشگری متعددش، یک مکان معروف توریستی در دنیا می باشد. لحظه آخری در این مطلب به بررسی دلایل محبوبیت دبی در بین گردشگران پرداخته است. ...
مشاهده
10 مکان دیدنی در سریلانکا که حتما باید ببینید!

10 مکان دیدنی در سریلانکا که حتما باید ببینید!

سریلانکا که همه آن را با لقب جواهر اقیانوس هند می شناسند، دارای مناظر و چشم اندازهای طبیعی زیبا و بناهای فرهنگی و تاریخی بی نظیری می باشد. در این مطلب، تعدادی از کارهایی که در سفر به سریلانکا می توانید انجام دهید را به شما معرفی می کنیم. ...
مشاهده

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری