بهترین زمان سفر به کشور آذربایجان چه زمانی است؟!

بهترین زمان سفر به کشور آذربایجان چه زمانی است؟!

بهترین زمان سفر به کشور آذربایجان چه زمانی است؟!

آذربایجان مانند ایران کشوری با تنوع آب و هوایی متفاوت است! لحظه آخری در این مقاله ضمن تشریح وضعیت آب و هوای آذربایجان در ماه های مختلف سال، بهترین زمان سفر به این کشور دیدنی و جذاب را معرفی می نماید؛ پس تا انتهای مقاله با همراه باشید.تنوع چشم انداز و مناطق آب و هوایی کشور آذربایجان یا سرزمین آتش، این کشور را به مقصدی جذاب در تمام فصول سال تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین زمان سفر به آذربایجان، گشت و گذار در زمین های کم ارتفاع، لذت بردن از تماشای پرندگان مهاجر فصلی، کوهپیمایی در کوههای قفقاز و داشتن تجربیات متنوع فرهنگی آشنا کنیم.

 

ژانویه در آذربایجان

در ژانویه که با  فرا رسیدن کریسمسس همراه می باشد اکثر توریست ها به جای رفتن به سمت قفقاز سرد و یخبدان تمایل دارند به سمت جاهای گرمتر در آذربایجان بروند. البته توریست های شجاع تری هم هستند که برای تجربه کردن یک شب و روز سال نوی استثنایی ژانویه را برای سفر به باکو انتخاب می کنند. خیابان های باکو در هنگام کریسمس با نور و رنگ تزئین می شوند. همچنین توریست ها می توانند برای سرگرم شدن خود در مهمانی های طولانی شرکت کنند که در کافه ها، هتل ها و رستوران های باکو به مناسبت کریسمس برپا می شوند. جشن های سال نو در سایر شهرهای آذربایجان هم برپا می شود ولی باکو از بقیه فعال تر و پر جنب و جوش تر است. توریست ها همچنین می توانند تا پایان ژانویه و برای شرکت در مراسم روز شهادت (که درکشورهای مختلف تاریخش متفاوت است) در پایتخت اقامت داشته باشند. این روز در آذربایجان، تعطیلی مصادف با 20 ژانویه است که به یاد کشته شدن 130 آذربایجانی با هجوم تانک های شوروی به شهر، طی اعتراضات 20 ژانویه 1990 به شهادت رسیدند.

 

فوریه در آذربایجان

زمستان هوا در آذربایجان در مناطق حاشیه دریای خزر نسبتا معتدل و در قسمت های مرکزی سرد می شود. در برخی از بخش های کشور، بیشتر در سمت کوههای قفقاز، دائما برف می بارد. اگر احساس می کنید هوا گرفته و کسل کننده است، به طرف یکی از ریزورت های اسکی آذربایجان واقع در شاه داق  یا توفان داق بروید. توریست های کمتری در فصل زمستان از آذربایجان دیدن می کنند به همین دلیل فقط با چند دلار براحتی می توانید یک محل اقامت خوب پیدا کنید.

 

مارس در آذربایجان

سفر به آذربایجان در ماه مارس به دلیل برپایی جشن نوروز بسیار لذت بخش است. نوروز بایرامی یا سال نوی ایرانی، در اواخر ماه مارس برپا می شود. جشن زرتشتیان یک تعطیلی ملی در آذربایجان است که بواسطه آن فرا رسیدن بهار را گرامی می دارند. محلی ها میزبان رخدادها و فستیوال های منظمی هستند که در آنها غذاها و نوشیدنی های سنتی به وفور سرو می شود. توریست هایی که در اواخر بهار از آذربایجان دیدن می کنند هدف شان از سفر به این کشور زیبا، تجربه این رویداد فرهنگی منحصر بفرد برای یکبار در طول زندگی شان است. با شروع بهار برگ ها سبز می شوند و چشم اندازها را تا قبل از فرا رسیدن تابستان پر از سبزی و زیبایی می کنند.

 

آوریل در آذربایجان

آوریل بهترین ماه برای سفر به شِکری (یک شهر کوچک باستانی) می باشد که بیش از دو هزار سال قدمت دارد و در ارتفاعات کوههای گِرِیتِر کاکاسوس واقع شده است. شِکری با وجود جاذبه های فراوان تاریخی و فرهنگی، یکی از اولین مقاصد برای سفر و تفریح  در نزدیکی مرز گرجستان است. زمستان ها در این شهر قدیمی هوا بسیار سرد است. با وجود موقعیت این شهر که در مجاورت کوه واقع شده است، بهترین زمان برای سفر به آن فصل بهار است که برگ ها و گل ها از نو متولد می شوند.

 

می در آذربایجان

ماه می بهترین زمان برای گشت و گذار و قدم زدن در خیابان های اکثر شهرها و شهرستان های آذربایجان است و همینطور بهترین زمان برای آشنا شدن با روز 28 می است؛ تاریخی که به روز جمهوری (Republic Day) اشاره دارد و روزی است که جمهوری دموکرات آذربایجان در سال 1918 شکل گرفت. به غیر از جشن های مربوط به روز جمهوری و محدودیت در زمان باز بودن فروشگاهها مانع دیگری برای سفر به آذربایجان در این تاریخ وجود ندارد. قابل ذکر است که باکو بهترین جا برای تجربه جشن های "روز جمهوری" در آذربایجان است.

 

ژوئن در آذربایجان

هوای آذربایجان در تابستان ها گرم است و دمای هوا بعضی اوقات در باکو به 40 درجه هم می رسد. ترکیب گرما و رطوبت دریای خزر (مانند هوای استان های شمالی ایران)، باکو را در ماه ژوئن به مکان نامناسبی برای گشت و گذار تبدیل می کند. اکثر جمعیت باکو در ماه ژوئن ترجیح می دهند بعد از ظهرها استراحت طولانی داشته باشند و به جای آن شب ها که دما قابل تحمل می شود از خانه بیرون بروند. اگر ژوئن به باکو سفر می کنید بهتر است یکی از ریزورت های ساحلی را برای اقامت انتخاب کنید یا به جنوب و منطقه لانکاران بروید.

 

جولای در آذربایجان

در ماه جولای از ماههای تابستان، در شهرهای کم ارتفاع و ساحلی آذربایجان هوا گرم است ولی در ارتفاعات می توانید هوای مطبوع و دلپذیری را تجربه کنید که بهترین زمان برای کوهپیمایی هم می باشد. توصیه می کنیم به شِکری یا کیوبا بروید که هوای خنک تری دارند. بنابراین، جولای بهترین زمان برای کوهپیمایی در کوههای قفقاز است. برف کوه منطقه سینالیک فقط در ماه جولای آب می شود در حالیکه در زمین های کم ارتفاع و نواحی ساحلی آذربایجان دمای هوا در جولای کمتر از 30 درجه می شود!

 

آگوست در آذربایجان

بازدید از باکو در تابستان برای آنهایی که به هوای گرم و آفتابی عادت دارند، مشکل خاصی بوجود نمی آورد. محلی ها در طول آگوست تمایل دارند به سواحل موجود در امتداد شبه جزیره آبشرون (Absheron) بروند. بادهای شدیدی که از سمت دریای خزر می وزند، کمی باعث خنکی هوا می شود. برای فرار از گرمای ساحل می توانید به شهر کیوبا سفر کنید که یک شهر کوچک فرهنگی واقع در ارتفاعات قفقاز است که سرشار از جاذبه های سنتی و تاریخی است. کیوبا با وجود جاذبه هایی از جمله تنها محل سکونت یهودی ها در دنیا که در خارج از اسرائیل واقع شده تا روستاهای باستانی کوهستانی و انواع مختلفی از زبان ها، به یک مکان جالب توجه در آذربایجان برای سفر در فصل تابستان تبدیل شده است.

 

سپتامبر در آذربایجان

ماه سپتامبر هم دیدنی های خاص خود را دارد. هر سال در این ماه توریست های محلی زیادی به سمت دریاچه گوی گل (Goygol) در نزدیکی گنجه (Ganja) واقع در آذربایجان مرکزی سفر می کنند. گوی گل با وجود آب عمیق آبی و جنگل های اطراف اش یک دریاچه کوهستانی و یکی از زیباترین مکان ها در آذربایجان است بازدید از دریاچه گوی گل در یک سفر یکروزه از گنجه یکی از متداول ترین کارها در سفر به آذربایجان در ماه سپتامبر به حساب می آید اما به دلایلی یکی از بهترین زمان ها برای دیدن دریاچه انتهای تابستان است که برگ های سبز درختان به رنگ نارنجی و قهوه ای در می آید و محدوده دریاچه با رنگ طلایی پوشانده می شود. در این زمان می توانید منظره بی نظیری را از دریاچه و محیط اطراف آن تماشا کنید.

 

اکتبر در آذربایجان

در آذربایجان پایان تابستان و فرا رسیدن پاییز غیر منتظره است. در اکتبر ابرها در اطراف باکو می چرخند و پایتخت آذربایجان، بیشتر ریزش باران نم نم را تجربه می کند. دمای هوا به طور میانگین 20 درجه است ولی شب ها سردتر می شود. طبق توصیه آذربایجانی ها، بهترین زمان برای سفر به آذربایجان در طول ماه اکتبر، بعد از پایان تابستان و قبل از شروع زمستان همین شهر باکو است. در طول اکتبر می توانید در باکو به تماشای مناظر و جاذبه های آن بپردازید و سفرهای یک روزه ای به  آتشگاه (Ateshgah) یا نارداق ( کوه در حال سوختن باکو) و پارک ملی گوبوستان داشته باشید که به خاطر مناسب بودن آب و هوا سفر به این مناطق سفر راحتی خواهد بود. همچنین می توانید به ارتفاعات رفته و از کوههای قفقاز بالا بروید یا در جشن های روز استقلال شرکت کنید که در هجدهم اکتبر هر سال مردم سرتاسر آذربایجان آن را جشن می گیرند.

 

نوامبر در آذربایجان

با نزدیک شدن به پایان سال دمای هوا در آذربایجان کاهش می یابد؛ همچنین به خاطر مشغله های پایان سال، عده کمی وقت سفر به آذربایجان را دارند. اما طرفداران حیات وحش و تفریحات هوای آزاد، با سفر به آذربایجان در ماه نوامبر می توانند مهاجرت پرندگان را تماشا کنند. پرنده شناسان آماتور و حرفه ای می توانند انواع مختلفی از پرندگان را در آذربایجان در تمام اوقات سال در پارک های ملی تماشا کنند. پرندگان فصلی که از سرمای سخت روسیه به اینجا سفر کرده اند، تماشای پرندگان را به تفریحی جالب تبدیل کرده است که می توانید در گذر پاییز و فرا رسیدن زمستان از آن لذت ببرید. بسیاری از پارک های ملی آذربایجان در امتداد ساحل واقع شده اند.

 

دسامبر در آذربایجان

در آذربایجان علیرغم اینکه اکثر جمعیت کشور را مسلمانان تشکیل می دهند، محلی ها هنوز مراسم کریسمس را در سرتاسر کشور جشن می گیرند. توریست ها می توانند در آذربایجان از بازارهای کریسمس تا شب های کریسمس که در کافه ها و رستوران ها جشن گرفته می شود، شور و نشاط کریسمس را اینبار در کشوری مسلمان تجربه کنند.

 

چه زمانی برای سفر به آذربایجان مناسب نیست؟

بهترین زمان برای سفر به آذربایجان بستگی به برنامه سفر و جزئیات آن دارد. محلی ها توصیه می کنند از سفر به آذربایجان در وسط تابستان و زمستان، زمانیکه دمای هوا به 40 درجه سانتیگراد و در زمستان به زیر صفر می رسد، خودداری کنید. بهار و و اوایل پاییز توریست ها می توانند دمای مطبوع تری را در هنگام گشت و گذار تجربه کنند. البته برای کوهپیمایی در کوههای قفقاز فقط باید در تابستان اقدام نمایید.

در آذربایجان با وجود اینکه اکثر جمعیت کشور را مسلمانان تشکیل می دهند، شاید این تصور را داشته باشید که سفر به آن در ماه رمضان و در طول روزه داری مشکلاتی به همراه دارد. اما برخلاف سایر کشورهای اسلامی، مخصوصا کشورهای خاورمیانه، آذربایجان یک کشور غیر مذهبی می باشد. در آذربایجان در ماه رمضان همه چیز مثل همیشه است. رستوران ها، کافه ها و بارها باز و مملو از جمعیت اند. بنابراین توریست ها با سفر به آذربایجان در طول ماه رمضان با مشکل خاصی مواجه نمی شوند؛ عید قربان هم در آذربایجان جشن گرفته می شود.

 

تور لحظه آخری باکو آذربایجان

راهنمای سفر به باکو آذربایجان

 

مطالب مرتبط :
10 تا از بهترین هتل های بانکوک تایلند

10 تا از بهترین هتل های بانکوک تایلند

هتل های بانکوک بانکوک دارای هتل های بسیار زیاد و متنوعی می باشد که خدمات مختلفی را به مسافران ارائه می دهند. تعداد هتل های خوب و با کیفیت بانکوک نیز کم نیست اما لحظه آخری در این مطلب به سراغ هتل هایی رفته است که علاوه بر اینکه خدمات خوبی را ارائه می دهند در نظرسنجی هایی که توسط سایت های مختلف این حوزه انجام می گیرد، همراه جزو انتخاب های اول ...
مشاهده
کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در سال 97

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در سال 97

ایرانی ها برای سفر به اکثر کشورهای خارجی نیاز به اخذ ویزا دارند اما تعدادی از کشورهای هر قاره وجود دارند که برای ورود ایرانیان ویزا نیاز ندارد! در این مطلب لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در سال 2018 ارائه شده است؛ پس با ما همراه باشید. ...
مشاهده
شرایط خروج از کشور مشمولین

شرایط خروج از کشور مشمولین

شرایط خروج از کشور مشمولین با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی و قوانین دانشگاه ها تعیین می گردد. در این مطلب سعی شده است تا سوالات متداول خروج از كشور مشمولین که از سایت نظام وظیفه عمومی ناجا گرفته شده آورده شود تا به اصلی ترین سوالات این حوزه پاسخ داده شود. ...
مشاهده
تور ترکیه نوروز ۱۴۰۱ | بهترین قیمت تور استانبول آنتالیا کوش آداسی وان

تور ترکیه نوروز ۱۴۰۱ | بهترین قیمت تور استانبول آنتالیا کوش آداسی وان

تور ترکیه نوروز ۱۴۰۱ در سالهای اخیر همواره بعنوان پرطرفدارترین تور خارجی در بین تورهای نوروزی به حساب آمده است. این تور بصورت تک شهر و یا ترکیبی در شهرهای مختلف ترکیه و بصورت هوایی و یا زمینی برگزار می گردد که هر کدام از آنها علاقه مندان خاص خود را دارد. بهترین قیمت های تور ترکیه نوروز ۱۴۰۱ را از ما بگیرید تا سفری فراموش نشدنی به ترکیه را در نو ...
مشاهده
تور مالزی نوروز 99 | بهترین قیمت تور مالزی

تور مالزی نوروز 99 | بهترین قیمت تور مالزی

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا می باشد که وجود تلفیقی از فرهنگ و سنت قدیمی و بافت مدرن در شهرهای آن موجب شده است تا تور مالزی یکی از پرطرفدارترین تورهای دنیا باشد و سالانه گردشگران زیادی از اقصی نقاط دنیا از جمله ایران، به مالزی سفر می کنند. تور مالزی نوروز 99 از جمله پرطرفدارترین تورهای نوروز 99 می باشد. ...
مشاهده
تور گرجستان نوروز 99 | بهترین قیمت تور تفلیس باتومی

تور گرجستان نوروز 99 | بهترین قیمت تور تفلیس باتومی

گرجستان کشوری زیبا و پر جاذبه در مرز بین اروپا و آسیا می باشد که جزو کشورهای اروپایی محسوب می گردد و دارای امکان دیدنی و تاریخی و جاذبه های گردشگری متعددی می باشد.  پایتخت گرجستان شهر زیبای تفلیس می باشد که سالانه مسافران زیادی را از سراسر دنیا از جمله ایران، در خود جای می دهند. در این مطلب سعی شده است تا بهترین پکیج های تور گرجستان ویژه نو ...
مشاهده
تور مشهد نوروز 1400| بهترین قیمت تور زمینی و هوایی

تور مشهد نوروز 1400| بهترین قیمت تور زمینی و هوایی

تور مشهد نوروز 1400 از جمله پرطرفدارترین تورهای داخلی در ایام نوروز می باشد که علاقه مندان زیادی دارد. بهترین قیمت تور مشهد نوروز 1400 را از سایت تور لحظه آخری رزرو نمایید تا قیمت مناسب و خدمات ویژه نصیب شما گردد. ...
مشاهده
تور کیش نوروز ۱۴۰۱ | بهترین قیمت تور کیش نوروز 1401

تور کیش نوروز ۱۴۰۱ | بهترین قیمت تور کیش نوروز 1401

تور کیش نوروز ۱۴۰۱ یکی از پرطرفدارترین تورهای داخلی نوروزی می باشد که علاقه مندان بسیار زیادی دارد. شما می توانید بهترین قیمت تور کیش نوروز 1401 را از سایت تور لحظه آخری رزرو نمایید تا قیمت مناسب و کلاس پروازی ارزان تر نصیب شما گردد. ...
مشاهده
تور ترکیه ۱۴۰۰ | بهترین قیمت تور ترکیه

تور ترکیه ۱۴۰۰ | بهترین قیمت تور ترکیه

تور ترکیه از محبوب ترین تورهای اروپایی می باشد که در تمام فصول مورد استقبال مسافران ایرانی قرار می گیرد. سایت تور لحظه آخری بدلیل همکاری با آژانس های مسافرتی معتبر و متخصص، با ارائه پکیج های متنوع در تمامی ماه های سال، ارائه دهنده بهترین قیمت تور ترکیه، هتل های ترکیه، بلیط ترکیه، تور لحظه آخری ترکیه می باشد. ...
مشاهده
تور تایلند ۱۴۰۰ | بهترین قیمت تور تایلند

تور تایلند ۱۴۰۰ | بهترین قیمت تور تایلند

تور تایلند جزو محبوب ترین و پرطرفدارترین تورهای آسیایی می باشد که عموما در تمام فصول مورد استقبال قرار می گیرد. سایت تور لحظه آخری بدلیل همکاری با آژانس های مسافرتی معتبر و متخصص، با ارائه پکیج های متنوع در تمامی ماه های سال، ارائه دهنده بهترین قیمت تور تایلند، ویزای تایلند، هتل های تایلند، بلیط تایلند، تور لحظه آخری تایلند می باشد. ...
مشاهده

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری