12 تا از قشنگترین و زیباترین فرودگاه های دنیا را بیشتر بشناسید!

12 تا از قشنگترین و زیباترین فرودگاه های دنیا را بیشتر بشناسید!

12 تا از قشنگترین و زیباترین فرودگاه های دنیا را بیشتر بشناسید!

امروزه و با گسترش پروازها در کشورهای مختلف، فرودگاه های زیادی در سراسر دنیا ایجاد شده اند که بعضی از آنها واقعا زیبا و شاخص هستند! لحظه آخری در این مقاله زیباترین فرودگاههای جهان را معرفی نموده است که برای شناخت آنها تا انتها با ما همراه باشید.در یک روز خوب، فرودگاه جایی عالی برای فرار از پروازی خسته کننده است و در یک روز بد، فرودگاه جای شلوغی است که پروازها با تاخیر همراه اند و همه چیز روی اعصاب است. کمی تلاش لازم است تا فرودگاه به جایی تبدیل شود که مردم آن را دوست دارند. با بالا رفتن تعداد افرادی که هواپیما را برای رفتن به سفر انتخاب می کنند، فرودگاهها هم با گذشت زمان شلوغ تر شده اند. امروزه فرودگاهها فقط جایی نیستند که پرواز ها از آنجا انجام می گیرد بلکه نماینده یک شهر یا یک کشور هستند.

معماری فرودگاه در چند دهه گذشته مورد اصلاحات اساسی قرار گرفته است. بطوریکه امروزه فرودگاههای برخوردار از تکنولوژی پیشرفته و طراحی برجسته شما را تحریک به سفر می کنند. فرودگاهها در حال حاضر مفهوم لوکس بودن را به هر طریقی به رخ یکدیگر می کشند و بیانگر ایده هایی از آرشیتکت های برجسته و شناخته شده سرتاسر دنیا هستند. آنچه در ادامه می بینید تعدادی از بهترین و زیباترین فرودگاههای دنیا هستند که از طراحی بسیار جالب و خاصی برخوردار اند.

 

1- فرودگاه حیدرعلی اف باکو آذربایجان

فرودگاه حیدر علی اف باکو یکی از زیباترین فرودگاههای دنیا با معماری منحصربفرد است. در ترمینال فرودگاه حیدر علی اف نخستین چیزی که جلب توجه می کند پیله های چوبی عظیم الجثه است که توسط شرکت ترکی اتوبان (Autoban) طراحی شده است. این پیله های خیره کننده پیش داوری شما در مورد زیبا نبودن چهره فرودگاه را کاملا خنثی می کند. فرودگاه حیدر علی اف واقع در پایتخت آذربایجان (باکو)، بیش از 5 میلیون مسافر را در سال جابجا می کند. نور طبیعی به اندازه کافی از طریق دیوارهای شیشه ای بیرونی مقعر به درون ترمینال می تابد. هر کدام از پیله های موجود به امکانات مختلف، مانند کافه، بار و محوطه بازی اختصاص دارند. یکی دیگر از ویژگی های بارز فرودگاه حیدر علی اف طرح های لوزی شکل کف آن است که کاملا با طرح پیله ها هماهنگ است.

فرودگاه حیدرعلی اف باکو آذربایجان

 

2- فرودگاه باراخاس مادرید اسپانیا

سقف موج دار زرد رنگ فرودگاه پایتخت اسپانیا (مادرید) که در زیر آسمان آبی می درخشد، آن را به یکی از فرودگاههای زیبای دنیا تبدیل کرده است. فرودگاه باراخاس مادرید در سال 2006 تحت بازسازی قرار گرفت و سقف آن با الهام از درختان بومی ساخته شد و حفره هایی در سقف تعبیه شد تا نور طبیعی وارد ترمینال فوقانی شود. راجرز استریک هاربور و شرکا طراحی و ساخت قسمت جدید اضافه شده به فرودگاه باراخاس را بر عهده داشتند. رنگ های گرم قرمز و زرد به کار رفته در این فرودگاه بر خلاف رنگ های خاکستری و سفید اغلب فرودگاهها، استقبال گرمی از مسافران به عمل می آورند.

فرودگاه باراخاس مادرید اسپانیا

 

3- فرودگاه دِنوِر آمریکا

فرودگاه بین المللی دنور که توسط آرشیتکت های فنترس (Fentress Architect) طراحی شده است تافته ای جدا بافته از سایر فرودگاههای آمریکا می باشد. معماری فرودگاه دنور تقلیدی از کوههای پوشیده از برف راکی  کولورادو است. سقف فرودگاه از  ماده ای ساخته شده که شبیه چادر است. فرقی نمی کند چه زمانی از روز است و از زمین یا آسمان به آن نگاه می کنید، فرودگاه دنور همیشه می تواند الهام بخش باشد.

فرودگاه دِنوِر آمریکا

 

4- فرودگاه کانسای اوزاکا ژاپن

فرودگاه بین المللی کانسایی یکی دیگر از فرودگاههای زیبای دنیا به منظور کم شدن از حجم ترافیک بار و مسافر در فرودگاه بین المللی اوزاکا ساخته شد. طراحی فرودگاه کانسایی را آرشیتکت معروف رنزو پیانو انجام داده است و اولین فرودگاه از فرودگاههای اقیانوسی است که در خلیج اوزاکا ساخته شده است.

زمانیکه که کانسایی ساخته شد، ترمینال فرودگاه طولانی ترین ترمینال در زمان خود بود. سقف منحنی آن  که به شکل نمادین بیش از 1.7 کیلومتر امتداد یافته است، فضایی ایجاد کرده که بی نهایت جذاب است.

فرودگاه کانسای اوزاکا ژاپن

 

5- فرودگاه چاتراپاتی شیواجی بمبئی هند

فرودگاه بمبئی هند با اضافه شدن ترمینال بسیار مدرن شماره 2 به یکی از زیباترین فرودگاههای دنیا تبدیل شد. طراحی این ترمینال جدید را اسکیدمور، اوینگ و مریل بر عهده داشتند. ستون های قارچی تعبیه شده روی سایبان سقف، نور را به شکل طرح های الهام گرفته از پر طاووس، پرنده ملی هندوستان، منعکس می کنند. در فرودگاه چاتراپاتی منظره های زیاد دیگری هم وجود دارد که معماری بومی هند شامل عمارت ها و خانه های بومی را به تصویر می کشد تا مراسم خروج مسافران خیلی نزدیک و مطابق با فرهنگ هند باشد.

فرودگاه چاتراپاتی شیواجی بمبئی هند

 

6- فرودگاه کپیتال (پایتخت) پکن چین

فرودگاه بین المللی پکن با وجود ترمینال 3 با طول 2 مایل، یکی از بزرگترین فرودگاههای دنیا است. فرودگاه پکن دقیقا قبل از المپیک 2008 پکن با طرح چشمگیر ارائه شده توسط شرکت فاستر و شرکا تکمیل شد. رنگ های قرمز و زرد براق (رنگ های برجسته در فرهنگ چین) به کار رفته در طراحی فرودگاه پکن، علاوه بر زیبایی سوراخ هایی نیز ایجاد کرده اند تا به نور در طول روز اجازه دهند وارد فرودگاه شود.

فرودگاه کپیتال (پایتخت) پکن چین

 

7- فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی

فرودگاه کوالالامپور یکی دیگر از فرودگاههای زیبای دنیا است که سایبان سقف آن با تاثیر از جنبه های مختلف فرهنگ مالزی ساخته شده است. آرشیتکت ژاپنی کیشو کوروکاوا با تاثیر از معماری اسلامی و با الهام از درختان جنگل های انبوه مناطق گرم و پرباران مالزی، ترکیبی عالی از معماری سنتی را با استفاده از مصالح مدرن مثل فولاد ضد زنگ در یکی از بزرگترین فرودگاههای دنیا در نوع خود، به نمایش گذاشته است.

فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی

 

8- فرودگاه مناره مراکش

فرودگاه مراکش هم از طراحی زیبایی برخوردار است و سوراخ های تعبیه شده در سقف آن طرح های سایه دار زیبایی را در نمای بیرونی فرودگاه ایجاد کرده است. 24 متوازی الاضلاع و مثلث موجود در نمای بیرونی فرودگاه مراکش که با الهام از تزئینات معماری اصیل اسلامی بوجود آمده است باعث ورود نور شده و تاثیر خیره کننده ای را بوجود آورده اند که در طول روز تغیر می کند. طراح فرودگاه مراکش آرشیتکت های سوئیسی شرکت مهندسی E2A است و این فرودگاه نمونه دیگری از ادغام ارزش های بومی یک کشور با طرح های مدرن است.

فرودگاه مناره مراکش

 

9- فرودگاه چانگی سنگاپور

فرودگاه چانگی سنگاپور هنوز دارنده عنوان یکی از بهترین فرودگاههای دنیا است و بیشتر این اعتبار را مدیون طراحی زیبای خود می باشد. چه در طراحی داخلی و چه در طراحی خارجی، نشانی از اسکیدمور، اوینگ و مریل را می توان مشاهده کرد. طراحی ترمینال 3 فرودگاه چانگی با سقفی از فولاد و شیشه  و گنبد روزنه دار آلومینیومی، یکی از بهترین طرح های فرودگاهی می باشد. در طول روز سنسورها نور را کنترل می کنند و در شب انعکاس نورها به اندازه کافی جادویی است تا شما را وادار کند، فراموش کنید در فرودگاه هستید. مشخصه دیگر فرودگاه چانگی، وجود تعداد زیادی باغ زیبا و سرسره چهار طبقه است که آن را در بین بهترین فرودگاههای دنیا به رتبه نخست رسانده است.

فرودگاه چانگی سنگاپور

 

10- فرودگاه کوئین آلیا اردن

فرودگاه کوئین آلیا واقع در کشور عمان هم یکی از فرودگاههای زیبای دنیا است. ورودی فرودگاه کوئین آلیا در نگاه اول شبیه قصر به نظر می رسد. کوئین آلیا واقع در عمان، اردن از برج های گنبدی بتنی دور سقف برخوردار است که به آن شکل متمایزی داده است. آرشیتکت های شرکت فاستر و شرکا که طراحی فرودگاه کوئین عمان را بر عهده داشته اند همچنین راهی برای آبنمای فوق العاده ساخته اند که در شب تاثیر مسحور کننده ای دارد. هر کدام از گنبد ها با بافتی برگ مانند در سطح زیرین برجسته شده اند و طراحی رنگ آنها با رنگ بژ و قهوه ای بیابان به خوبی هماهنگ شده است.

فرودگاه کوئین آلیا اردن

 

11- فرودگاه بائو آن شنزن چین

فرودگاه شنزن بائو با اضافه شدن ساختمان جدید ترمینال 3 با سقفی بسیار زیبا و نفس گیر به یکی از زیبترین فرودگاهای دنیا تبدیل شده است. سقف فرودگاه شنزن با طرحی شبیه کندوی عسل و با فولاد و شیشه سوراخ دار شده است. سقف سه سطح دارد که در کنار هم منظره خارق العاده ای را بوجود آورده اند. شیشه به نور بدون اینکه مشخص باشد، اجازه می دهد وارد ترمینال شود. طرح منحصر بفرد فرودگاه باعث شده رنگ سفید بیشتر در چشم باشد.

فرودگاه بائو آن شنزن چین

 

12- فرودگاه ساموئی تایلند

آخرین فرودگاه زیبای دنیا در لیست 12 تایی ما، فرودگاه ساموئی تایلند است. طراحی داخلی فرودگاه ساموئی به گونه ای است که احساس می کنید در یک جزیره به سر می برید. این فرودگاه کاملا بیانگر محیط اطراف خود است. فرودگاه ساموئی که در دهه 1980 ساخته شده است، به صورت خصوصی اداره می شود و مالکیت آن را بانکوک ایرویز بر عهده دارد. طراحی فرودگاه ساموئی هنوز هم با ارزش است چون بر خلاف محیط یکنواخت سایر فرودگاهها، زیبا و همسو با محیط طبیعی اطراف خود می باشد. فرودگاه ساموئی با استفاده از مصالح محلی مثل خیزران، نخل و با طراحی فضای باز، تبدیل به سازه ای شده است که به خوبی در جزیره ساموئی ادغام شده است.

فرودگاه ساموئی تایلند

 

 

مطالب مرتبط :
فرودگاه بین المللی دبی

فرودگاه بین المللی دبی

فرودگاه بین‌المللی دوبی اصلی ترین فرودگاه دبی می باشد که از نظر جابجایی مسافران بین المللی، پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان و از نظر تعداد مسافر، سومین فرودگاه پر رفت و آمد جهان می باشد. فرودگاه بین‌المللی دوبی دارای مساحت حدودا 3000 هکتاری می باشد و در شرق دوبی واقع است. فرودگاه بین‌المللی دوبی دارای ۳ ترمینال است که در مجموع ظرفیت ...
مشاهده
چگونه در فرودگاه استرس کمتری داشته باشیم

چگونه در فرودگاه استرس کمتری داشته باشیم

بدون شک برای همه کسانی که از پرواز استفاده کرده اند، پیش آمده است تا مجبور شوند مدتی را در فرودگاه بگذرانند. گذراندن زمان در فرودگاه خصوصا برای کسانی که استرس پرواز دارند، اصلا خوشایند نیست. سایت تور لحظه آخری در این مطلب، نکاتی را به شما پیشنهاد می دهد تا ماندنتان در فرودگاه کمی قابل تحمل تر شود. ...
مشاهده
20 تا از بهترین نقاط دنیا برای تنها سفر کردن

20 تا از بهترین نقاط دنیا برای تنها سفر کردن

سفر کردن و گشتن در نقاط مختلف دنیا می تواند یکی از بهترین راههای کشف دنیا باشد. اگرچه سفرها عمدتا بصورت جمعی (2 نفر به بالا) انجام می گیرد اما جالب است بدانید کسانی که برایشان سفر یک تجربه وصف نشدنی است، تنها سفر کردن را ترجیح می هند. لحظه آخری در این مطلب لیستی از بهترین مکان هایی که برای تنها سفر کردن مناسب است را با توجه به درنظرگیری هر نوع س ...
مشاهده
لیست داروهای ممنوعه در فرودگاه دبی امارات

لیست داروهای ممنوعه در فرودگاه دبی امارات

براساس قوانین امارات، حمل انواع داروهاي مسكن در فرودگاه های امارات بعنوان مواد مخدر تلقي شده و داراي پيگردهاي قضايي سنگین مي‌‌ باشد. لحظه آخری در این مطلب لیستی از داروهای ممنوعه دبی آورده است تا چنانچه به دبی سفر می کنید، دچار مشکل نشوید. ...
مشاهده
فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی KLIA

فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی KLIA

فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی (KLIA) یکی از بهترین فرودگاه های جنوب شرق آسیاست. لحظه آخری در این مطلب این فرودگاه را بطور کامل به شما معرفی می کند. ...
مشاهده
فرودگاه بین المللی انگوراه رای بالی اندونزی

فرودگاه بین المللی انگوراه رای بالی اندونزی

فرودگاه بین المللی انگوراه رای، کوچکترین فرودگاه بین المللی دنیاست که در بالی اندونزی دارد. لحظه آخری در این مطلب این فرودگاه معروف را بطور کامل معرفی نموده است. ...
مشاهده
فرودگاه بین‌المللی سووارنابومی بانکوک تایلند

فرودگاه بین‌المللی سووارنابومی بانکوک تایلند

فرودگاه بین المللی بانکوک تایلند فرودگاهی با معماری بسیار زیبا و دیدنی است. لحظه آخری در این مطلب این فرودگاه را بطور کامل به شما معرفی می کند. ...
مشاهده
فرودگاه بین المللی پنانگ مالزی

فرودگاه بین المللی پنانگ مالزی

فرودگاه بین المللی پنانگ مالزی یکی از زیباترین فرودگاه های آسیا می باشد. لحظه آخری در این مطلب این فرودگاه را بطور کامل به شما معرفی نموده است. ...
مشاهده
فرودگاه بین المللی پوکت تایلند

فرودگاه بین المللی پوکت تایلند

فرودگاه پوکت تایلند فرودگاهی پرتردد در تایلند است که لحظه آخری در این مطلب به معرفی کامل آن پرداخته است. ...
مشاهده
دبی؛ یکی از محبوبترین و معروفترین مقاصد توریستی دنیا

دبی؛ یکی از محبوبترین و معروفترین مقاصد توریستی دنیا

دبی با دارا بودن جاذبه های گردشگری متعددش، یک مکان معروف توریستی در دنیا می باشد. لحظه آخری در این مطلب به بررسی دلایل محبوبیت دبی در بین گردشگران پرداخته است. ...
مشاهده

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری