غذاهای معروف استانبول ترکیه که حتما باید امتحان کنید

غذاهای معروف استانبول ترکیه که حتما باید امتحان کنید

غذاهای معروف استانبول ترکیه که حتما باید امتحان کنید

استانبول شهر غذاهای خوشمزه و فوق العاده است که مانند ایران بسیار هم متنوع هستند. لحظه آخری در این مطلب تعدادی از معروف ترین غذاهای استانبول ترکیه را معرفی نموده است؛ پس با ما همراه باشید.استانبول شهری ایده آل برای لذت بردن از تنوع بسیار زیاد روش های آشپزی و غذاهای لذیذ ترکی است. در این مطلب سعی داریم غذاهای مورد علاقه محلی ها و توریست ها را معرفی کنیم که در سفر به استانبول، توصیه می شود حتما امتحان کنید. پس با ما تا انتها همراه باشید.

 

دونر کباب

دونر یا دونر کباب یک غذای کلاسیک ترکی است که البته یک غذای ملی در کشور آلمان نیز محسوب می شود. دونر کباب به شکل های مختلفی ازجمله دوروم (دونر پیچیده شده در نان لواش) و اسکندر کباب (دونر روی نان پیده با ماست، سس گوجه و کره) سرو می شود.

دونر کباب در استانبول ترکیه

 

ایچلی کوفته

کوفته (گوشتی که به شکل توپ گرد شده است) یکی از غذاهای متعارف و البته خوشمزه ترکی است و ایچلی کوفته رویه تردی دارد که از بلغور تکه های گوشت چاشنی دار، پیاز، جعفری و هسته کاج پر شده است.

ایچلی کوفته در استانبول ترکیه

 

لاه ماچون

لاه ماچون که اغلب به اشتباه به آن "پیتزای ترکی" می گویند یکی از غذاهای خوشمزه ترکی است. لاه ماچون هیچ ربطی به پیتزا،غذای کلاسیک ایتالیایی ها ندارد. لاه ماچون از یک لایه خمیر گرد ترد درست شده است که با تکه های گوشت چاشنی دار پر شده است و با عصاره لیمو ترش و جعفری قبل از اینکه رول و آماده خوردن شود، کامل می شود.

لاهماچون در استانبول ترکیه

 

مزه ترکی

مزه ها همان پیش غذاهای متنوع ترکی می باشند که از محبوبیت زیادی برخوردار اند. دنیای مزه ها (پیش غذاها) بسیار متنوع است و تعدادی از مزه های مورد علاقه ترکی فاوا (حبوبات له شده) کوپوگلو (بادمجان سرخ شده با سس ماست و گوجه فرنگی)،موهامارا (خمیر فلفل قرمز، گردو، آبلیمو و رب انار) را شامل می شود.

مزه ترکی در استانبول

 

کباب

همانطور که احتمالا شنیده اید، در ترکیه هم مانند ایران کباب غذای معروف و مورد علاقه ای است. کباب یکی از غذاهای اصیل ترکی است که توصیه می شود در سفر به استانبول حتما آن را امتحان کنید. کباب ترکیه انواع بسیار متنوعی دارد که آدانا و اورفا (گوشت ادویه دار و بی ادویه راسته گوسفند چاشنی زده که به سیخ کشیده و بعد گریل می شود)، بیتی (گوشت چرخ کرده یا گوشت بره به سیخ کشیده و گریل می شود و لای نان لواش پیچیده می شود و روی آن ماست و سس گوجه ریخته می شود)، و شیشلیک (تکه های گوشت بره یا گوشت مرغ به سیخ کشیده و گریل شده) را شامل می شود.

کباب در استانبول ترکیه

 

مانتی

مانتی هم یک غذای لذیذ ترکی است که طرفداران زیاد دارد. مانتی کوفته گوشت دست ساز حاوی تکه های گوشت است. مانتی را ابتدا می جوشانند و بعد با ماست و سسی سرو می کنند که از روغن، پاپریکا، نعناع و سیر درست می شود.

مانتی در استانبول ترکیه

 

بالیک اِکِک

بالیک اِکمِک یکی از نمادین ترین اسنک های استانبول است که در بین توریست ها طرفداران زیادی دارد. بالیک اکمک ساندویچی حاوی ماهی گریل شده، پیاز و سالاد است.

بالیک اِکِک در استانبول ترکیه

 

کارنی یاریک

کارنی یاریک یکی از غذاهای متداول در بین رستوران هایی است که بیشتر اصناف (تجار و کسبه) استانبول، مشتری آنها می باشند. کارنی یاریک از بادمجان کاملا پخته شده و پر شده با تکه های گوشت چاشنی زده و جعفری درست می شود که در انتها روی آن سس گوجه می ریزند. این غذا در کنار برنج و گوجه، غذایی بسیار عالی است.

کارنی یاریک در استانبول ترکیه

 

کوفته کادین بودوک

کوفته کادین بودوک نوع دیگری از غذای کلاسیک ترک ها یعنی کوفته است. این نوع از کوفته با گوشتی که به شکل توپ گرد شده و وسط آن تخم مرغ و آرد قرار دارد، درست می شود. کوفته کادین بودوک را بعد از درست کردن کاملا سرخ می کنند.

کوفته کادین بودوک در استانبول ترکیه

 

هونکار بگندی

هونکار بگندی یکی دیگر از غذاهای خوشمزه استانبول است که طعم و مزه فوق العاده ای دارد. هونکار بگندی از تکه های گوشت نرم بره تشکیل شده است که بر روی پوره بادمجان سرو می شود و با کره و پنیر کاشار آب شده، درست می شود.

هونکار بگندی در استانبول ترکیه

 

کوزو تندیر

کوزو تندیر هم یک خوراک ترکی سنتی است که با گوشت بره پخته در تندیر یا تنور (یک اجاق درست شده با خاک رس که بر روی زمین قرار دارد) تهیه می شود. ترک ها کوزو تندیر را هنوز هم به شکل سنتی درست می کنند، یعنی گوشت را همچنان در تنور می پزند و با ایچ پیلاو (برنج با آجیل، جگر خرد شده و کشمش بی دانه یا مویز) سرو می کنند.

کوزو تندیر در استانبول ترکیه

 

ایزگارا بالیک

ایزگارا بالیک از غذاهای دریایی خوشمزه ای است که توصیه می کنیم در استانبول حتما آن را امتحان کنید. در واقع سفر به استانبول بدون خوردن ماهی تازه گریل (کباب) شده کامل نمی شود. ماهی گریل شده هم انواع مختلفی دارد و هِمِسی (ماهی کولی)، لورک (ماهی خاردار)، چوپرا (ماهی برنجی)، ایستاوریت (سورول)، پالاموت (ماهی خال دار) و لوفر (ماهی قرمز) را شامل می شود. خوردن هر کدام از آنها بستگی به فصلی دارد که به استانبول سفر می کنید؛ چون اکثر آنها فصلی هستند.

ایزگارا بالیک در استانبول ترکیه

 

پیده

پیده یک نوع خمیر قالبی شکل و پخته شده ی خوشمزه است که با مخلفات داخل آن بسیار متنوع است. مختلفات داخل نان پیده معمولا از تکه های گوشت، اسفناج، تخم مرغ و ساکاک (یک نوع سس فلفلی ترکی) و کاش باشی (تکه های کوچک گوشت گوساله چاشنی دار تشکیل می شود.

نان پیده در استانبول ترکیه

 

یاپراک سارما

یاپراک سارما از دیگر غذاهای خوشمزه ترکی است که از انگور، کلم یا برگ چارد درست می شود. این مواد را ابتدا می پزند و سپس با تکه های گوشت خرد شده یا برنج با هسته کاج و مویز پر می کنند و بعد محکم می پیچند.

یاپراک سارما در استانبول ترکیه

 

سو بورِک

سو بورِگ نوعی از بورِگ یا بورِک است که از اسنک های محبوب در استانبول است. حتما می دانید بورک از لایه های نازک خمیر درست می شود که داخل آن با انواع مختلفی از مخلفات مثل اسفناج، گوشت خرد شده یا سیب زمینی چاشنی دار پر شده است. بعد از پر شدن داخل خمیر آن را کاملا می پزند تا به حالت ترد و خوشمزه در آید. اما سوبورگ یک نوع بورگ آبدار است به این شکل که لایه های خمیر را در داخل آب می جوشانند و بعد می پزند.

سو بورِک در استانبول ترکیه

 

پیشنهاد می شود این مطالب را هم بخوانید:

بهترین غذاهای خیابانی استانبول

بهترین دسرهای استانبول

گردشگری غذا

 

مطالب مرتبط :
معرفی ترکیه، آشنایی با فرهنگ و مذهب، اقتصاد، سیاست و مناطق دیدنی ترکیه

معرفی ترکیه، آشنایی با فرهنگ و مذهب، اقتصاد، سیاست و مناطق دیدنی ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بیشتری از این کشور (یعنی آناتولی یا آسیای کوچک) در خاورمیانه واقع شده است و بخش کوچکی از آن نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد. ...
مشاهده
راهنمای سفر دبی | همه چیزهایی که باید درباره تور دبی بدانید!

راهنمای سفر دبی | همه چیزهایی که باید درباره تور دبی بدانید!

دبی یا دوبی (Dubai)، شهری پیشرفته و مدرن در خلیج فارس است که از یک مروارید کوچک روستایی به یک کلان شهر تجاری مدرن تبدیل شده است. دبی یکی از توریستی ترین شهرهای جهان در سال های اخیر بوده است که هر ساله رشد قابل توجهی در جذب گردشگر داشته است. در این مطلب تمام اطلاعاتی که برای سفر به دبی و همچنین تور دبی مورد نیاز است، معرفی می گردد؛ پس با ما همراه ...
مشاهده
تور استانبول آذر 95

تور استانبول آذر 95

تور استانبول پکیج ذیل ویژه تور استانبول آذر 95 می شود که در تاریخ های 1 آذر الی 30 آذر 95 برگزار می گردد. سایت تور لحظه آخری بدلیل همکاری با آژانس های مسافرتی معتبر و متخصص، ارائه دهنده بهترین قیمت تور استانبول، هتل های استانبول، تورهای تفریحی استانبول، بلیط استانبول، تور لحظه آخری استانبول، تور ترکیه، تور لحظه آخری ترکیه و بطور کلی هرگونه ...
مشاهده
جاذبه های توریستی استانبول

جاذبه های توریستی استانبول

استانبول بزرگترين شهر کشور ترکيه و مرکز فرهنگي و اقتصادي آن است. اين شهر در کنار تنگه بسفر و درياي مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسيا و اروپا راجدا ميکند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبيعي شاخ طلايي يا خليج در اين شهر واقع است. اين کلان شهر به عنوان پايتخت فرهنگ اروپا در سال انتخاب شده است. همچنين از لحاظ ...
مشاهده
شماره تلفن های ضروری برای توریستان و گردشگران تور استانبول

شماره تلفن های ضروری برای توریستان و گردشگران تور استانبول

شما در سفر به هر شهری یا حتی در کشور و شهر خودتان لازم دارید تا برخی از شماره تلفن های ضروری انجا را بدانید تا در مواقع اضطراری دجار مشکل نشوید. ...
مشاهده
راهنمای سفر آنتالیا ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور آنتالیا بدانید!

راهنمای سفر آنتالیا ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور آنتالیا بدانید!

آنتالیا (Antalya)، شهری ساحلی و توریستی در ترکیه است که بدلیل جاذبه های گردشگری و تفریحی متعددی که دارد، گردشگران زیادی از ایران را به سمت خود می کشاند. در این مطلب تمام اطلاعاتی که برای سفر به آنتالیا و همچنین تور آنتالیا مورد نیاز است، معرفی می گردد؛ پس با ما همراه باشید. ...
مشاهده
مکان های تاریخی آنکارا برای توریستان علاقمند به تاریخ ترکیه

مکان های تاریخی آنکارا برای توریستان علاقمند به تاریخ ترکیه

کشور ترکیه دارای تاریخ بسیار طولانی مدتیست که باعث شده  جاذبه ها و اماکن تاریخی بسیار زیادی داشته باشد. همین تاریخ و اماکن تاریخی باعث جذب تورها و توریستان و گردشگران خارجی زیادی به این کشور می شود.  توریستان و گردشگران آنکارا اگر می خواهند سفر خودرا تاریخی تر کنند بهتر است به این مکان ها نیز سری بزنند. ...
مشاهده
جاذبه های گردشگری کوش آداسی ترکیه

جاذبه های گردشگری کوش آداسی ترکیه

کوش‌ آداسی شهری زیبا و ساحلی در ترکیه می باشد که با دیدنی‌های تاریخی، سواحل زیبا و جنگل‌های کاج کناره‌ی دریا، شهری ییلاقی و تفریحی چه برای مردم ترکیه و چه برای توریستان خارجی محسوب می گردد. تابستان‌های گرم و آفتابی و زمستان‌های معتدل و بارانی، باعث شده سفر به کوش‌آداسی، هر موقع سال، جذابیت‌های خودش را برای ...
مشاهده
جاذبه های گردشگری و توریستی ازمیر ترکیه

جاذبه های گردشگری و توریستی ازمیر ترکیه

شهر ازمیر یکی از مراکز مهم تجاری و توریستی ترکیه می باشد که به ترکیه ی کوچک معروف است؛ زیرا مجموعه ای کامل از تمام زیبایی های کشور ترکیه را دارد. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه می باشد که در کنار دریای بسیار زیبا و دل نواز ” اژه ” قرار گرفته و به دلیل سواحل ماسه ای متعدد در جنوب این شهر و شناخته شدن به عنوان شهری بندری، تجاری بازرگانی و ...
مشاهده
راهنمای سفر بدروم ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور بدروم بدانید!

راهنمای سفر بدروم ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور بدروم بدانید!

بدروم یا بودروم (Bodrum)، شهری ساحلی و توریستی با جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیار زیاد می باشد و سالانه گردشگران زیادی از ایران به این شهر سفر می کنند. در این مطلب تمام اطلاعاتی که برای سفر به بدروم و همچنین تور بدروم نیاز است، معرفی می گردد؛ با ما همراه باشید. ...
مشاهده

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری