چرا رنگ صندلی ها در اکثر هواپیماها آبی است؟

چرا رنگ صندلی ها در اکثر هواپیماها آبی است؟

چرا رنگ صندلی ها در اکثر هواپیماها آبی است؟

شاید به این نکته برخورده باشید که در اکثر مواقع، رنگ صندلی های هواپیماها آبی است و این قضیه برای پروازهای داخلی و خارجی هم فرقی ندارد. لحظه آخری در این مقاله به آبی رنگ بودن صندلی هواپیما پرداخته است که پیشنهاد می گردد تا انتها همراهی نمایید.آبی بودن رنگ صندلی هواپیماها به علم و منطق نمادی ربط دارد. در این مقاله سعی داریم شما را با دلایل انتخاب رنگ آبی برای صندلی های هواپیما آشنا کنیم. برای چرایی آبی بودن صندلی هواپیما دلایل بسیار خوبی وجود دارد!

سوار و پیاده شدن از هواپیما برای همه به غیر از مسافرین فرست کلاس و بیزینس کلاس، می تواند تجربه پراسترسی باشد. وقتی سوار هواپیما می شود چون خیلی نگران پیدا کردن جا در محفظه بالای سر خود می باشید و سعی دارید به مسافرین دیگری که در جلوی شما هستند برخورد نکنید، امکان ندارد به چیزهایی مثل رنگ طراحی داخلی هواپیما توجه کنید. اما دفعه بعد که سوار هواپیما می شوید، احتمالا به رنگ آبی صندلی ها توجه می کنید.

البته رنگ صندلی همه هواپیماها آبی نیست و استثناهایی مثل صندلی های قرمز و صندلی های سبز و ... هم وجود دارد اما عموما صندلی هواپیما در خطوط هواپیمایی آبی می باشد. چرا آبی؟ ما در این زمینه با تعدادی از افراد خبره و کارشناس صحبت کردیم و در نهایت به دلایلی رسیدیم که در در ادامه می خوانید.

 

رنگ آبی به راحتی تمیز می شود

اولین دلیل آبی بودن صندلی ها در هواپیما این است که رنگ آبی براحتی تمیز می شود. معمولا بین پروازها فرصت زیادی برای تمیز کردن هواپیما وجود ندارد؛ بنابراین شرکت های هواپیمایی سعی می کنند رنگ ها و پارچه هایی را انتخاب کنند که برای رفت و آمد زیاد مسافران مناسب می باشند. به گفته کارشناسان، صندلی خیلی از هواپیماها آبی است چون لکه ها و آلودگی ها با این رنگ بهتر از سایر رنگ ها ترکیب می شود، یعنی اینکه شرکت های هواپیمایی مجبور نیستند هر چند وقت یکبار صندلی های خود را عوض کنند.

 

 

آبی، رنگی تسکین دهنده است

علت دیگر انتخاب رنگ آبی برای صندلی هواپیما تسکین دهنده بودن این رنگ است. حتی اگر مسافران ترس از پرواز نداشته باشند، کل پروسه بلند شدن از زمین و پرواز حتی مسافران خونسرد را هم کمی نگران می کند. برای مقابله با این حالت، خیلی از شرکت های هواپیمایی  صندلی های به رنگ آبی را انتخاب می کنند، چون آبی رنگی تسکین دهنده ای است. به همین خاطر پنتون (Pantone) " آبی کلاسیک " را رنگ سال 2020 معرفی کرده است و این رنگ را " آرامش دهنده " باعث اعتماد به نفس و  موجب اتصال معرفی می کند. "

کارشناسان می گویند حتی اگر سفر با هواپیما با توجه به آمارها ایمن ترین وسیله برای سفر باشد، خیلی از مسافران باز هم در حال سفر با هواپیما دچار استرس می شوند و ممکن است نکته بی اهمیتی باشد ولی انتخاب رنگ آبی یکی از عوامل یاری دهنده ای است که پرواز را به بهترین راه مسافرت تبدیل کرده است.

گزارشی از سوی شرکت بوئینگ (Boeing) در مورد استفاده از روان شناسی رنگ در زمان طراحی هواپیما نیز تایید می کند که هیچ رنگی به غیر از آبی به آرامش ربط ندارد. علاوه بر آن بوئینگ الگوهایی را برای دیوارهای کابین انتخاب می کند که در طبیعت مانند آنها  پیدا می شود. این طرح ها به ایجاد محیطی آرامش بخش کمک می کنند که مسافران نظیر آن را در دنیای بیرون هم می توانند پیدا کنند.

 

رنگ آبی باعث خنک تر شدن می شود

هواپیماها دو دما دارند: بی نهایت سرد (بواسطه تهویه هوای انفجاری) یا بی نهایت گرم (بواسطه زیاد بودن تعداد مسافرین). به همین دلیل شرکت های هواپیمایی بی نهایت تلاش می کنند تا شما را خنک نگه دارند و در این خنک شدن علاوه بر سیستم های خنک کننده، صندلی های آبی رنگ هم نقش دارند. کارشناسان معتقدند که رنگ ها همچنین می توانند روی احساس رطوبت، دما و بوی افراد تاثیر بگذارند. رنگ آبی نه تنها باعث خنک تر شدن فرد می شود بلکه می تواند تمیزی و طراوت منتشر کند.

 

رنگ آبی بخشی از رنگ برندینگ است

در برخی موارد، انتخاب رنگ آبی برای صندلی ها، نشان دهنده بخشی از رنگ برند هواپیمایی و کشور مربوطه است. مثلا تعدادی از ایرلاین های هوایی ایران مثل ایران ایر (هما) از رنگ َآبی در لوگوهای خود استفاده می کنند و این نشان دادن تا رنگ صندلی ها گسترش پیدا می کند. " درهمین راستا یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ (یا بازاریابی دیجیتالی) می گوید رنگ آبی جنبه بسیار مهمی از برندینگ است و به همین دلیل است که بسیاری از شرکت های دندانپزشکی، بانک ها و موسسات مالی در لوگو یا طرح خود از رنگ آبی استفاده می کنند.

کالر سایکولوژی (Color Psychology) وب سایتی که معنی و مفهوم پشت رنگ های مختلف را شرح می دهد نیز این مورد را تایید می کند و می گوید هیچ رنگی به غیر از آبی به القای حس اعتماد، قابلیت اطمینان و اعتماد کمک نمی کند. به علاوه، در سال 2012 تحقیقی در ژورنال آکادمی علوم بازاریابی به این نتیجه دست یافت که رنگ آبی همچنین به صلاحیت هم ربط دارد چیزی که برای شرکت های هواپیمایی بی نهایت مهم است چون امثال ما هر بار که پرواز می کنیم زندگی و جان خود را به دست آنها می سپاریم.


 

و در آخر اینکه دفعه بعدی که وارد راهروی تنگ و باریک هواپیما می شوید نگاهی به صندلی های هواپیما داشته باشید و اگر شانس با شما یار بود و رنگ آنها آبی بود، پس بدانید که شرکت هوایی کار خود را خوب انجام داده تا شما با دیدن رنگ آبی احساس آرامش کنید.

 

پیشنهاد می شود این مطالب را هم بخوانید:

کارهایی که نباید در هواپیما انجام داد

چگونه بهترین صندلی هواپیما را انتخاب کنیم

راهکارهایی برای پروازهای طولانی مدت

 

مطالب مرتبط :
کویر مصر یا روستای مصر کجاست؟

کویر مصر یا روستای مصر کجاست؟

روستاي مصر یا کویر مصر روستايي كوچك از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است که بواسطه طبیعت خاص و جاذبه های طبیعی که دارد؛ علاقه مندان زیادی را به سمت خود می کشاند. در این مطلب این نگین کویری ایران را بصورت کامل معرفی کرده ایم؛ پس با ما همراه باشید. ...
مشاهده
چگونه بهترین صندلی هواپیما را پیدا کنیم؟

چگونه بهترین صندلی هواپیما را پیدا کنیم؟

برای یک سفر هوایی با هواپیما یکی از مهمترین موارد برای مسافران، پیدا کردن یک صندلی مناسب و راحت است. لحظه آخری در این مقاله نکاتی را درباره نحوه پیدا کردن صندلی مناسب در پرواز ارائه کرده است که پیشنهاد می گردد تا انتها دنبال بفرمایید. ...
مشاهده
بهترین مقاصد آسیایی برای سفرهای خانوادگی کجاست؟

بهترین مقاصد آسیایی برای سفرهای خانوادگی کجاست؟

کشورهای آسیایی دارای انواع و اقسام تنوع از نظر گردشگری و مکان های دیدنی می باشند؛ از مکان های تفریحی لوکس و مدرن در سنگاپور و دبی گرفته تا سواحل چشم نواز و دیدنی پوکت تایلند و بالی اندونزی. لحظه آخری در این مطلب لیستی از برترین اماکن در آسیا برای سفر خانوادگی را معرفی کرده است؛ پس با ما همراه باشید. ...
مشاهده
بهترین زمان سفر به کشور آذربایجان چه زمانی است؟!

بهترین زمان سفر به کشور آذربایجان چه زمانی است؟!

آذربایجان مانند ایران کشوری با تنوع آب و هوایی متفاوت است! لحظه آخری در این مقاله ضمن تشریح وضعیت آب و هوای آذربایجان در ماه های مختلف سال، بهترین زمان سفر به این کشور دیدنی و جذاب را معرفی می نماید؛ پس تا انتهای مقاله با همراه باشید. ...
مشاهده
چرا هندوستان یک مقصد ایده آل برای سفر ماه عسل است؟

چرا هندوستان یک مقصد ایده آل برای سفر ماه عسل است؟

سفر ماه عسل یکی از مهمترین سفرهای هر شخص در طول زندگی به حساب می آید که همواره در ذهن افراد باقی می ماند! لحظه آخری در این مطلب در مورد دلایل سفر به هند برای ماه عسل مواردی را بیان می کند؛ با ما همراه باشید. ...
مشاهده
داخل برج خلیفه؛ بلندترین ساختمان دنیا چه خبر است؟

داخل برج خلیفه؛ بلندترین ساختمان دنیا چه خبر است؟

احتمالا شما هم نام برج خلیفه دبی را بعنوان بلندترین سازه دنیا شنیده اید؛ سازه ای پیچیده و با امکانات لوکس که امروزه بعنوان یکی از نمادهای اصلی این شهر مدرن شناخته می شود! لحظه آخری در این مقاله درباره کلیت و داخل برج خلیفه دبی نکاتی را بیان کرده است که مطالعه آن می تواند برایتان جالب باشد. ...
مشاهده
شهر ممنوعه چرنوبیل کجاست و چگونه رسما به یک جاذبه توریستی پرطرفدار در اکراین تبدیل شده است؟!

شهر ممنوعه چرنوبیل کجاست و چگونه رسما به یک جاذبه توریستی پرطرفدار در اکراین تبدیل شده است؟!

چنانچه اهل تماشای سریال های روز دنیا باشید، حتما نام سریال چرنوبیل (Chernobyl) را شنیده اید. لحظه آخری در این مقاله بطور کامل به این پرداخته است که چرنوبیل کجاست و چرا با وجود ممنوعه بودن به یکی از جاذبه های توریستی پرطرفدار تبدیل شده است؛ پس با ما همراه باشید. ...
مشاهده

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری