10 نکته جالبی که در مورد بانکوک تایلند نمی دانید

10 نکته جالبی که در مورد بانکوک تایلند نمی دانید

10 نکته جالبی که در مورد بانکوک تایلند نمی دانید

بانکوک یکی از پرطرفدارترین شهرهای گردشگری در جهان است. برخلاف اماکن گردشگری و تفریحات زیادی که در بانکوک قرار دارد و شما اطلاعات زیادی درباره آنها در سایت های مختلف پیدا خواهید کرد، نکات و حقایقی درباره بانکوک وجود دارد که شاید کمتر جایی آنها را پیدا کنید. لحظه آخری در این مطلب لیستی را برایتان جمع آوری کرده است که با مطالعه آن به نکات جالبی از بانکوک پی خواهید برد.1- بانکوک شهری است که طولانی ترین اسم در دنیا را دارد

اگر چه پایتخت تایلند را همه در دنیا با نام بانکوک می شناسند، اما مردم محلی به آن Krung Thep می گویند که این اسم هم مخفف اسم واقعی بانکوک است. اسم واقعی بانکوک از 169 حرف تشکیل شده است و معمولا یک چالش زبانی در میان تایلندی ها برای گفتن دقیق این نام طولانی از جنبه سرگرمی و دورهمی ها وجود دارد.

نام کامل بانکوک این است:

Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahithara Yutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirum Udom Ratchaniwet Mahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiya Witsanukamprasit.

و ترجمه آن:

شهر فرشته ها، شهر بزرگ جاویدان، شهر باشکوه بازی های نه گانه، مسند پادشاه، شهر قصرهای سلطنتی، خانه خدایان مجسم، ساخته شده توسط ویس واکارمان به دستور ایندرا.

2- تصویر تمام معابد بانکوک روی سکه های تایلندی حک شده است

وقتی از معابد بانکوک دیدن می کنید، همزمان با پیدا کردن عکسشان روی سکه های تایلندی (بات) می توانید سرگرمی جالبی را داشته باشد. امکان دیدن همه این معابد بانکوک که تصویرشان پشت سکه های بات حک شده است، در یک روز وجود دارد.

سکه یک باتی – Wat Phra Kaew(معبد امراد بودا، داخل قصر بزرگ یا Grand Palace)

سکه دو باتی – Wat Saket (معبدی در بالای کوه)

سکه پنج باتی – Wat Benjamabophit(معبد سنگ مرمر یا Marble))

سکه ده باتی – Wat Arun(معبد سپیده دم یا Dawn)

3- بانکوک گرم ترین شهر جهان (از نظر میانگین دما)

طبق گزارش سازمان جهانی هواشناسی، بانکوک گرمترین شهر دنیاست. میانگین دمای شهر بانکوک در طول سال 28 درجه سانتی گراد است، اما بین ماههای مارس و می، دما به 34 درجه می رسد. این دما و شرجی بودن هوا باعث تعریق زیاد و در نتیجه ماندن لک عرق روی لباس ها می شود. بهترین زمان برای سفر به بانکوک بین ماههای نوامبر و فوریه است که می توانید از هوای خنک تر و آسمان آبی بانکوک لذت ببرید. تنها مشکل این است که همه همین نظر را دارند و ترجیح می دهند در این ماهها از بانکوک دیدن کنند.

4- خواندن سرود ملی قبل از شروع فیلم ها و نمایش ها و مراسم فرهنگی

 روزانه دو مرتبه، رسیتال یا سرود ملی تایلند در مکان های عمومی نواخته می شود؛ یکی 8 صبح و دیگری در 18 بعد از ظهر (6 غروب). همچنین قبل از شروع فیلم ها، بازی ها، مراسم فرهنگی، سرود ملی تایلند نواخته می شود. هنگامی که سرود ملی نواخته می شود، به احترام آن باید بایستید و اگر این کار را انجام ندهید، در واقع  بی احترامی کرده اید که خلاف قوانین تایلند هم می باشد.

5- قوانین عجیب قدیمی تایلند

هر کشوری قوانینی دارد که برای مردم امروزی مضحک و عجیبند. تایلند هم در این مورد فرقی با سایر کشورها ندارد و دارای تعدادی از قوانین قدیمی و عجیب می باشد که عبارتند از:

- بیرون رفتن از خانه بدون پوشیدن لباس زیر غیر قانونی است.

- رانندگی با هر نوع وسیله نقلیه موتوری با بالا تنه لخت، ممنوع است.

- استفاده از میوه دورین (میوه ای شبیه به کیوی که خاردار است) به عنوان سلاح ممنوع می باشد و جریمه ای که باید بپردازید بستگی به تیغ هایی است که در بدن قربانی فرو رفته دارد.

همچنین قانونی که مفیدتر از بقیه به نظر می رسد (و کمتر جنبه سرگرمی دارد) عبارتست از:

- پا گذاشتن (لگد کردن) روی پول رایج تایلند (سکه یا اسکناس)، غیر قانونی است، چون روی آنها عکس پادشاه حک شده است و در واقع نوعی بی احترامی به مقام اول کشور به حساب می آید.

6- توالت های 3 جنسیتی

در تایلند، وقتی در مواقع نیاز به توالت، به جای دو نوع توالت مردانه و زنانه با سه تا درب مواجه شدید، تعجب نکنید. در کنار دو نوع معمول توالت که همه جا پیدا می شوند، تایلند اکنون یکی از اولین کشورهای دنیا است که یک گزینه سوم برای توالت رفتن مردان فرا جنسیتی هم دارد که معمولا به آنها Ladyboys می گویند. این توالت ها به ندرت پیدا می شوند و احتمال مواجه شدن با آنها کم است، اما چنین توالت های سه جنسی هم وجود دارند و اینکه کجا ممکن است با یکی از آنها مواجه شوید، مشخص نیست.

7- Sawadee؛ سلام رایج تایلندی

Sawadee  به معنی سلام یا احوالپرسی، عبارتی است که در همه جای تایلند برای سلام کردن به کار می رود. ساوادی کلمه ای است که در طول روز بارها آن را می شنوید و اولین کلمه ای است که بیشتر توریست ها آن را قبل از خروج از فرودگاه  یاد می گیرند. ساوادی در دهه 1930 توسط یکی از اساتید دانشگاه  Chulalongkorn که معتبرترین مرکز تحصیلات عالی در تایلند است، معرفی شد. قبل از دهه 1930 متداول ترین شیوه سلام کردن در تایلند گفتن عبارت Gin kaow leaow ruu yang بود که ترجمه آن، این است " آیا چیزی خورده اید؟"

8- تایلند منشا اولیه پیدایش نوشابه انرژی زای رد بول (Red Bull) است

معروف ترین نوشابه انرژی زای دنیا، رد بول (Red Bull) که در همه جا پیدا می شود، یک پیشگام در صنعت نوشیدنی های انرژی زاست و در حال حاضر یک مولتی میلیاردر در این صنعت به شمار می رود. اما عده کمی می دانند که این ترکیب کافئین و شکراز سال 1976 توسط چالو یوویهیا (Chaleo Yoovidhya) در تایلند ساخته شد. مردی که تحصیلات کمی داشت و در جستجوی خوشبختی به بانکوک نقل مکان کرد. چالو در زمان مرگش در سال 2012 ثروتی بالغ بر 5 میلیارد دلار آمریکا داشت.

9- بزرگترین محله های چینی در دنیا و بزرگترین مجسمه طلایی بودا در جهان در بانکوک قرار دارد

محله چینی های بانکوک عموما بزرگترین محله چینی ها در دنیاست و هر کسی که تا به حال از کوچه و خیابان های بی نظم و شلوغ محله چینی های بانکوک عبور کرده باشد، حتما این حرف ما را تایید می کند. در این محله که به Yaowarat معروف است نزدیک به یک میلیون چینی زندگی می کنند که معمولا جزو نسل های دوم و سوم هستند. روزها در محله چینی های بانکوک، مغازه ها و غرفه ها اجناس شان را با نازلترین قیمت می فروشند و شب ها، محله به بهشت غذاهای خیابانی تبدیل می شود. نواحی اطراف محله چینی های بانکوک یکی از پر جنب و جوش ترین و جالب ترین مکان ها برای توریست های کنجکاو و جستجوگر است. در راس این محله، بزرگترین مجسمه طلایی بودا در دنیا را دارد که داخل معبد Wat Traimit نگهداری می شود و 5 و نیم تن وزن دارد. هزاران سال بود که به خاطر روکش گچی مجسمه، کسی از طلا بودن آن خبر نداشت ولی وقتی تصادفا در یک جابجایی افتاد و شکست، این راز فاش شد.

10- تایلند تنها کشور در جنوب شرق آسیاست که هیچ وقت مستعمره قدرت های اروپایی نبوده است

مردم تایلند به فرهنگ و میراث شان افتخار می کنند و اگر در گفتگو با تایلندی ها به موضوع تاریخ اشاره شود آنها از این مسئله که هیچوقت مستعمره قدرت های اروپایی نبوده اند، به عنوان یک نقطه عطف و الماسی درخشان در تاریخ تایلند یاد می کنند. در طول سال هایی که آن را "عصر امپراتوری ها" در قرن نوزدهم می خوانند، وقتی کشورهای اروپایی در مسیر کشور گشایی شان تمام دنیا را مورد تاخت و تاز خود قرار دادند، کشور تایلند با موقعیت استراتژیک اش به عنوان یک سپر یا حائل بین برمه و هند و چین (مستعمره فرانسه و هندوستان مستعمره انگلیس) عمل می کرد به همین خاطر تایلند هیچوقت مورد تهاجم نظامیان قرار نگرفت. تایلند مستقل همچنین در آن زمان دارای حکومتی بسیار عالی تحت حکمرانی محبوب ترین پادشاه تایلند رامای پنجم بود که به خاطر اینکه برده داری رادر تایلند منسوخ کرد مورد احترام تایلندی هاست. عکس این پادشاه محبوب را می توانید در بسیاری از مغازه ها، رستوران ها و خانه ها ببینید.

مطالب مرتبط :
راهنمای سفر دبی | همه چیزهایی که باید درباره تور دبی بدانید!

راهنمای سفر دبی | همه چیزهایی که باید درباره تور دبی بدانید!

دبی یا دوبی (Dubai)، شهری پیشرفته و مدرن در خلیج فارس است که از یک مروارید کوچک روستایی به یک کلان شهر تجاری مدرن تبدیل شده است. دبی یکی از توریستی ترین شهرهای جهان در سال های اخیر بوده است که هر ساله رشد قابل توجهی در جذب گردشگر داشته است. در این مطلب تمام اطلاعاتی که برای سفر به دبی و همچنین تور دبی مورد نیاز است، معرفی می گردد؛ پس با ما همراه ...
مشاهده
معرفی تایلند و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

معرفی تایلند و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

تایلند کشوری زیبا و جذاب در جنوب شرقی آسیا می باشد که یکی از توریست پذیرترین کشورهای جهان در سال های اخیر بوده است و هر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط دنیا از جمله ایران به سمت خود می کشاند. در این مطلب ضمن معرفی کشور تایلند، فرهنگ و مذهب تایلند، موقعیت جغرافیایی تایلند، آب و هوای تایلند، جشن ها و مراسم تایلند و جاذبه های گردشگری تایلند بیا ...
مشاهده
تور تایلند اسفند 95

تور تایلند اسفند 95

تور تایلند پکیج زیر مربوط به تور تایلند اسفند 95 می باشد که با پروازها و خدمات مختلف برگزار می گردد. سایت تور لحظه آخری بدلیل همکاری با آژانس های مسافرتی معتبر و متخصص، ارائه دهنده بهترین قیمت تور تایلند، ویزای تایلند، هتل های تایلند، بلیط تایلند، تور لحظه آخری تایلند و بطور کلی هرگونه اطلاعات راجع به تور تایلند اسفند 95 می باشد. ...
مشاهده
راهنمای سفر آنتالیا ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور آنتالیا بدانید!

راهنمای سفر آنتالیا ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور آنتالیا بدانید!

آنتالیا (Antalya)، شهری ساحلی و توریستی در ترکیه است که بدلیل جاذبه های گردشگری و تفریحی متعددی که دارد، گردشگران زیادی از ایران را به سمت خود می کشاند. در این مطلب تمام اطلاعاتی که برای سفر به آنتالیا و همچنین تور آنتالیا مورد نیاز است، معرفی می گردد؛ پس با ما همراه باشید. ...
مشاهده
راهنمای سفر بدروم ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور بدروم بدانید!

راهنمای سفر بدروم ترکیه | همه چیزهایی که باید درباره تور بدروم بدانید!

بدروم یا بودروم (Bodrum)، شهری ساحلی و توریستی با جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیار زیاد می باشد و سالانه گردشگران زیادی از ایران به این شهر سفر می کنند. در این مطلب تمام اطلاعاتی که برای سفر به بدروم و همچنین تور بدروم نیاز است، معرفی می گردد؛ با ما همراه باشید. ...
مشاهده
جاذبه های گردشگری و دیدنی بانکوک تایلند

جاذبه های گردشگری و دیدنی بانکوک تایلند

بانکوک شهری زیبا و جذاب می باشد که پایتخت کشور تایلند است و بواسطه جاذبه های گردشگری که دارد، سالانه پذیرای توریستان زیادی از اقصی نقاط جهان می باشد. بانکوک با دارا بودن معابد الهام بخش، بازارهای محلی شلوغ، شب زنده داری پر جنب و جوش و مجتمع های خرید پر تعداد، شهری وسوسه انگیز برای مسافرانی است که هدفشان از تور بانکوک، لذت بردن از جاذبه های گردشگ ...
مشاهده
10 تا از بهترین هتل های بانکوک تایلند

10 تا از بهترین هتل های بانکوک تایلند

هتل های بانکوک بانکوک دارای هتل های بسیار زیاد و متنوعی می باشد که خدمات مختلفی را به مسافران ارائه می دهند. تعداد هتل های خوب و با کیفیت بانکوک نیز کم نیست اما لحظه آخری در این مطلب به سراغ هتل هایی رفته است که علاوه بر اینکه خدمات خوبی را ارائه می دهند در نظرسنجی هایی که توسط سایت های مختلف این حوزه انجام می گیرد، همراه جزو انتخاب های اول ...
مشاهده
نکات ضروری و مهم در سفر به پاتایا تایلند

نکات ضروری و مهم در سفر به پاتایا تایلند

پاتایا مقصدی دیدنی و پرطرفدار در آسیا است که هر ساله توریست های زیادی را به سمت خود جلب می کند! لحظه آخری در این مقاله نکات مهم سفر به پاتایا را بیان نموده است که پیشنهاد می شود حتما مطالعه نمایید. ...
مشاهده
جاذبه های گردشگری و دیدنی پاتایا تایلند

جاذبه های گردشگری و دیدنی پاتایا تایلند

پاتایا شهری زیبا و جذاب می باشد که پایتخت کشور تایلند است و بواسطه جاذبه های گردشگری که دارد، سالانه پذیرای توریستان زیادی از اقصی نقاط جهان می باشد. پاتایا با دارا بودن جاذبه های گردشگری و تفریحی مختلف نظیر اماکن دیدنی متعدد، مراکز تفریحی و سرگرمی نظیر شنا، جت اسکی، موج سواری، اسکی روی آب، قایق سواری، غواصی و ... شهری وسوسه انگیز برای مسافرانی ...
مشاهده
معرفی پوکت تایلند و جاذبه های گردشگری آن

معرفی پوکت تایلند و جاذبه های گردشگری آن

پوکت بزرگترین جزیره تایلند می باشد که با نام مروارید دریای آندامان نیز شناخته می شود و به سبب سواحل زیبای خود و غواصی در آب های شفاف آن شهرت دارد. بیش از نیمی از این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شمال تا جنوب آن کوه هایی کشیده شده اند. نام پوکت از واژه ای مالزیایی به معنای کوه یا تپه گرفته شده زیرا از دور به این شکل به نظر می رسد. ...
مشاهده

ارسال نظرات/سوالات

تلگرام لحظه آخری