شماره تماس 09309871159

12 نکته جالب در مورد گرجستان که کمتر شنیده اید!

گرجستان کشوری دیدنی با  جاذبه های گردشگری متعدد می باشد. لحظه آخری در این مطلب، اطلاعات جالبی از این کشور ارائه می دهد که کمتر شنیده شده است.

 

 

گرجستان در سالهای اخیر به نامی آشنا برای علاقه مندان به سفر در ایران تبدیل شده است. آنهایی که به گرجستان سفر کرده اند، هیچ وقت جذابیت، زیبایی و مهمان نوازی این کشور را فراموش نمی کنند. گرجستان که در نیمه راه مسیری قرار گرفته که آسیا را به اروپا وصل می کند، یک کشور کوچک است که در آن همه چیز پیدا می شود. در اینجا می توانید از شهرهای قدیمی و مکان های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو دیدن کنید و از دیدن کوههای پوشیده از برف و طبیعت سرسبز و شاداب لذت ببرید و نوشیدنی های خوشمزه گرجی را امتحان کنید. اگر هنوز این الماس قفقاز را ندیده اید با ما همراه باشید تا نکات جالبی را که لازم است درباره گرجستان بدانید، بازگو کنیم.

 

1- گرجی ها به کشور خود، گرجستان نمی گویند!

گرجی ها کشور خود را ساکراتوِلو (Sakratvelo) می نامند. این اسم از دو بخش تشکیل شده: کارتوِلیKartveli  که به ساکنین منطقه مرکزی گرجستان یعنی کارلی- ایبریا (Karli-Iberia) اشاره دارد و سیرکومفلکس sa-o، که یک عبارت جغرافیایی معمول برای نشان دادن زمینی است که در آن کارتولی زندگی می کند. مشخص نیست که نام انگلیسی گرجستان یعنی "Georgia" از کجا آمده است. البته یک نظریه وجود دارد مبنی بر اینکه سنت جورج، ولی نعمت مقدس گرجستان است و بنابراین مصلحان مسیحی در قرون وسطی نام او را برای این کشور انتخاب کرده اند.

 

2- نخستین اروپایی ها اهل گرجستان بودند

گروه باستان شناسی اعزامی به دی مانیسی، قدیمی ترین جمجمه های انسان را در قفقاز پیدا کردند که نشان می دهد مردی از اهالی آفریقا از راه گرجستان به اروپا سفر کرده است. این جمجمه های  1.8 میلیون ساله متعلق به یک زوج گرجی به نام ززوا و امزیا (Zezva and Mzia) می باشد. بنابراین شکی در این نیست که نخستین اروپایی ها اهل گرجستان بوده اند.

 

3- گرجستان مهد شراب سازی دنیاست

در گرجستان بیش از 8 هزار سال است که صنعت شراب سازی مشغول فعالیت می باشد. به همین دلیل به گرجستان زادگاه و مهد مشروبات لقب داده اند. درست کردن شراب به این صورت است که آب انگور را در کوزه های سفالی به نام Qvevri می ریزند و بعد این کوزه ها را زیر زمین دفن می کنند تا بعد از مدتی تبدیل به شراب شوند. روش سنتی شراب سازی در گرجستان در فهرست یونسکو و در لیست "میراث ملموس فرهنگی بشریت" به ثبت رسیده است.

 

4- به غیر از گرجی ها هیچکس نمی تواند به زبان آنها صحبت کند

زبان گرجی در بین 14 زبان منحصر بفرد دنیا قرار داشته و الفبای خودش را دارد. حروف الفبای گرجی از زمان پیدایش به سه شکل مختلف استفاده می شد؛ نوشوری (Nuskhurt) آسومتاریولی و مخدرولی. در حال حاضر الفبای رسمی گرجی، مخدرولی می باشد که از 33 حرف تشکیل شده است.

 

5- گرجستان یکی از متنوع ترین اکوسیستم های دنیا را دارد

گرجستان با داشتن بیش از 12 منطقه مختلف آب و هوایی یکی از متنوع ترین اکوسیستم ها را در دنیا دارد. مناطق آب و هوایی در گرجستان از نیمه گرمسیر شروع و به آلپی و نیمه بیابانی می رسد. در گرجستان همچنین 49 نوع خاک وجود دارد. این تنوع گرجستان را به یکی از متنوع ترین اکوسیستم ها در دنیا تبدیل کرده است. به علاوه تعداد زیادی از حیوانات مثل پلنگ ها، سیاهگوش و خرس در جنگل های انبوه این کشور ساکن اند.

 

6- گرجستان تعداد زیادی آثار ثبت شده در یونسکو را دارد

سه مکان فرهنگی در گرجستان وجود دارند که نام آنها در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این مکان ها عبارتند از: یک شهر باستانی و پایتخت سابق گرجستان یعنی متسخا، مجموعه عظیم کلیسای جامع و صومعه ژلات و منطقه کوهستانی آپر سوانتی؛ البته 15 مکان دیگر هم در گرجستان وجود دارند که به طور آزمایشی در لیست یونسکو قرار دارند.

 

7- گرجستان مرتفع ترین مناطق مسکونی دائمی در اروپا را دارد

روستاهای بوچورنا و اشگولی گرجستان مرتفع ترین مناطق مسکونی دائمی در اروپا هستند که به ترتیب ارتفاع آنها 2345 و 2100 متر بالاتر از سطح دریا می باشد. هر دو روستا جزو مناطق کوهستانی می باشند که تابستان های کوتاه و زمستان های طولانی و پر از برف و سرما دارند.

 

8- یک ترانه گرجی در فضا وجود دارد

"چاکراب" یک آهنگ محلی گرجی است که معمولا در فستیوال ها و جشن ها خوانده می شود. این آهنگ با یک فضاپیما به فضا فرستاده شده است!

 

9- گرجستان دو نمونه از قدیمی ترین شهرها در اروپا را دارد

متسختا و کوتائیسی که هر دو پایتخت سابق گرجستان هستند، در میان 16 شهر قدیمی اروپا قرار دارند. کوتائیسی واقع در غرب گرجستان، پایتخت پادشاهی کولچیس (منطقه باستانی واقع در قفقاز جنوبی که مردم از زمان هزاره دوم قبل از میلاد در آنجا زندگی می کردند) بود. در مقایسه با کوتائیسی، متسختا به این اندازه قدمت ندارد و حدود 3 هزار سال است که تاسیس شده است.

 

10- گرجستان بخاطر موسیقی محلی (بومی) چند آوایی (پلی فونیک) معروف است

گرجستان به خاطر موسیقی کر محلی (فولک) غنی که دارد توجه یونسکو را به خود جلب نمود و در فهرست میراث فرهنگی ملموس انسانی در سال 2008 جای گرفت. در گرجستان سه نوع مختلف از پلی فونی یا چند آوایی وجود دارد که عبارتند از سوانتی، پلی فونیک دیالوگ با یک پس زمینه باس یا بم که در شرق گرجستان شناخته شده است و آوازهای سه بخشی که در غرب گرجستان متداول است.

 

11- گرجستان یکی از بهترین مقاصد برای اسکی در دنیاست

وجود برف پودری فراوان، مناظر شگفت انگیز و شیب های آزاد وسیع، گرجستان را به یک مقصد عالی برای اسکی و عاشقان سواری روی برف تبدیل کرده است. پیست اسکی گوادوری یک مقصد اسکی در حال پیشرفت در گرجستان است؛ بدون اینکه به شلوغی دیگر پاتوق های اسکی اروپا باشد. حتی اگر شما به هیجان علاقه ای نداشته باشید، پیست اسکی گوادوری باز هم برای اسکی بازها و اسنو بورد سوارها سراشیبی های عالی دارد.

 

12- نام تفلیس برگرفته از یک کلمه گرجی به نام گرم می باشد

نام پایتخت گرجستان؛ تفلیس، به چشمه های آبگرم طبیعی ربط دارد که در طول شکار پادشاه واختانگ گورگاسالی در قرن پنجم بعد از میلاد کشف شدند. کلمه "tbili" در گرجستان به معنی گرم است درحالیکه "Tbilisi را باید مکان گرم ترجمه کرد.