شماره تماس 09309871159

فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی KLIA

فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی (KLIA) یکی از بهترین فرودگاه های جنوب شرق آسیاست. لحظه آخری در این مطلب این فرودگاه را بطور کامل به شما معرفی می کند.

 

 

فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) دروازه بین المللی اصلی ورود به مالزی است که در 75 کیلومتری جنوب مرکز شهر، در سپانگ واقع شده است. این فرودگاه یکی از قطب های اصلی هوانوردی در جنوب شرق آسیاست که از دو ساختمان تشکیل شده است. ساختمان اصلی ترمینال و ساختمان معروف به ماهواره. ترکیبی دیدنی از معماری زیبا، تکنولوژی پیشرفته و فرهنگ غنی مالزی، باعث قرار گرفتن این فرودگاه در میان یکی از 10 فرودگاه مدرن دنیا شده است. فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی در بالای راهروی جنوبی شبه جزیره مالزی و در نزدیکی پایتخت اداری آن -پوتراجایا- قرار دارد که به راحتی با قطار سریع السیر که به شهرستان ها مرتبط است، می توان به فرودگاه رسید. با اتومبیل از شهر تا فرودگاه بین المللی کوالالامپور، تقریبا 1 ساعت راه است.

فرودگاه KLIA دو ایرلاین داخلی به نام های مالزی ایر لاین و ایر آسیا دارد. این فرودگاه یک ترمینال (پایانه) حمل و نقل کم هزینه با داشتن ایرلاینی مثل ایر آسیا دارد. این دو پایانه با کمک هم، حجم زیادی از پروازهای بین المللی را انجام می دهند؛ به جز پروازهای کمی از آسیا و استرالیا را که فرودگاههای پنانگ، کاچینگ، کوتا کینابالا و چند شهر دیگر مالزی، آنها را بر عهده دارند.

 

امکانات فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA): پایانه اصلی

در محوطه پایانه (ترمینال) فرودگاه بین المللی کوالالامپور، طیف گسترده ای از رستوران ها، سالن های لوکس، محوطه بازی بچه ها و فروشگاههای معاف از مالیات که چیزهای مختلفی را می فروشند، قرار گرفته است. با 10 گیت (راه ورودی) در 5 طبقه اصلی ترمینال که هر کدام با تعدادی گیت بزرگتر در داخل و خارج ترمینال علامت گذاری شده اند، می توانید امکانات و خدمات مختلف فرودگاه بین المللی کوالالامپور را بدون هیچ مشکلی پیدا کنید.

- سالن ورودی

مسافرین پروازهای بین المللی وارد ساختمان ماهواره یا satellite فرودگاه بین المللی کوالالامپور می شوند و ترن هایی آنها را به گیت شماره 5 ترمینال اصلی می رساند. مسافرین پرواز های دیگر وارد ترمینال داخلی می شوند.

- بخش مهاجرت

برای ورود به مالزی باید یک پاسپورت (گذرنامه) قانونی داشته باشید که اعتبار آن شش ماه بیشتر از مدت اقامت شما در مالزی باشد. با وجود پییشخوان های متعدد در قسمت مهاجرت فرودگاه، معمولا فقط چند تا از آنها برای گذرنامه های خارجی بازند. بنابراین صف های طولانی به محض ورود مسافران تشکیل خواهد شد.

- بخش گمرک

توریست ها و گردشگران می توانند یک کارتن سیگار، و لوازم شخصی خود مثل دوربین، لوازم آرایشی، لپ تاپ و ساعت را با خود به مالزی بیاورند. همراه داشتن مواد مخدر و سلاح گرم به شدت در فرودگاه بین المللی کوالالامپور ممنوع است. مالزی به خاطر داشتن قوانین سفت و سخت در زمینه قاچاق مواد مخدر معروف است و مجازات حمل حتی مقدار خیلی کمی از این مواد، اعدام است.

- تحویل چمدان

گرفتن چمدان در فرودگاه بین المللی کوالالامپور هم می تواند بسیار وقت گیر باشد. اگر کارهای مهاجرت خیلی طول بکشد، چمدان شما هم تا پایان کارتان خواهد آمد و احتمالا یک گوشه گذاشته می شود. کارکنان مسئول این قسمت به سختی سعی می کنند تا محل نگهداری چمدان را به شما اطلاع دهند چون هنوز نمی توانند به خوبی انگلیسی صحبت کنند.

- فروشگاه های معاف از مالیات

فروشگاهای معاف از مالیات و عوارض گمرکی دقیقا بعد از قسمت مهاجرت قرار دارند اما حقیقت این است که در جای خوبی قرار نگرفته اند و از ترمینال اصلی دورند.

 

برداشتن پول در فرودگاه بین المللی کوالالامپور

- دستگاه خودپرداز

دستگاههای خود پرداز متعددی در سراسر فرودگاه بین المللی کوالالامپور قرار گرفته است. در واقع غیرممکن است که یکی از آنها را پیدا نکنید چرا که حتی در کنار دستشویی هم یکی از آنها را می بینید. در واقع در فرودگاه بین المللی کوالالامپور با وجود علائم و نوشته های زیاد براحتی می توانید یک دستگاه خودپرداز پیدا کنید.

- بانک ها

همه بانک های فرودگاه بین المللی کوالالامپور در طبقه سوم و پنجم قرار گرفته اند؛ CIMB در کنار فروشگاه آبنبات در طبقه پنجم قرار دارد درحالیکه RHB در طبقه 3 و 5 در کنار دیجی کیوسک و روبه روی CIMB، قرار گرفته است. مای بانک، بزرگترین بانک مالزی نیز با شعب متعدد در همه جا در طبقه 5 و پشت کافه مارس قرار دارد.

- صرافی

 تعدادی صرافی در طبقه پنجم فرودگاه، پشت پیشخوان کنترل ورود به فرودگاه یعنی در امتداد بقیه فروشگاههای فرودگاه، وجود دارد. یک صرافی دیگر هم در همان طبقه در کنار تای راک و یکی دیگر در کنار کافه مارس، قرار دارد.

- کارت های اعتباری

مستر کارت و ویزا، از برندهایی هستند که در همه جای مالزی پذیرفته می شوند. با این کارت ها می توانید وارد بانک شده و پول نقد درخواست کنید یا براحتی از نزدیک ترین خود پرداز پول برداشت کنید. همینطور می توانید از حساب پس انداز خارجی خود برداشت کنید چون بسیاری از بانک ها در مالزی با شبکه بانکی بین المللی در ارتباط اند که معروف ترین آنها Cirrus، مائسترو و پلاس هستند.

 

سیستم حمل و نقل در فرودگاه بین المللی کوالالامپور

- لیموزین فرودگاه

برای مسافرینی که ترجیح می دهند سفر با ماشین درجه یک را تجربه کنند، لیموزین های فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) بهترین گزینه است. خودروهای لیموزین فرودگاه با سیستم کوپنی کار می کنند که این کوپن را می توانید در باجه های درب ورودی طبقه سوم ترمینال اصلی تهیه کنید. وقتی سوار تاکسی شدید کوپن را به راننده تحویل دهید. هزینه این تاکسی ها به مقصد شما بستگی دارد.

- قطارهای اکسپرس

سریع ترین و راحت ترین راه برای رفت و آمد به فرودگاه بین المللی کوالالامپور، قطارهای اکسپرس هستند که سفر با آنها فقط 28 دقیقه طول می کشد. فاصله حرکت این اکسپرس ها در ساعت پیک 15 دقیقه و ساعات غیر پیک 20 دقیقه است. با سوار شدن به یکی از قطار های اکسپرس درجه یک می توانید هر جای مرکز شهر که می خواهید بروید.

- اتومبیل کرایه ای

شرکت های مهم کرایه اتومبیل در فرودگاه بین المللی کوالالامپور عبارتند از ،Avis ,Prac مای فلاور و اریکس. شرکت های دیگر همچون شرکت های محلی هم در سایر شهرها پیدا می شوند.

- اتوبوس

خدمات اتوبوسرانی راحتی در فرودگاه بین المللی کوالالامپور وجود دارند. از باجه ای که در طبقه دوم ساختمان ترمینال اصلی قرار دارد می توانید بلیط آنها را تهیه کنید.

 

غذاخوری های فرودگاه بین المللی کوالالامپور

در فرودگاه بین المللی کوالالامپور می توانید رستوران های خوب بیشماری را پیدا کنید. برای راحتی شما در زیر لیستی از رستوران ها طبق طبقه ای که در آن قرار دارند را آورده ایم.

- نیم طبقه موجود در طبقه دوم

در طبقه دوم ترمینال اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور یک غذا خوری به نام فود گاردن وجود دارد که انواع مختلفی از غذاهای محلی را با قیمت مقرون به صرفه عرضه می کند. پارکینگ اتومبیل هم در این طبقه موجود می باشد و این طبقه پل ارتباطی هتل پان پسفیک است.

- ورودی طبقه سوم

در این طبقه عمدتا دکه هایی که غذای محلی می فروشند، وجود دارد، مثل مالزی وک اکسپرس که دقیقا روبه روی فروشگاه کادبری فیوریت چاکلت، قرار گرفته است و غذاهای محلی مورد علاقه و محبوب را سرو می کند. کافه ریتازا روبروی پیشخوان کرایه اتومبیل قرار گرفته که قهوه و دیگر نوشیدنی های گرم را سرو می کند و نلسون که در کنار گردشگری سلانگور بین گیت 5 و 6 قرار گرفته، اسنک های سبک تو راهی عرضه می کند. دلیفرانس نیز بشقاب اسنکهای سبک و جاوا نیز ساندویچ های دلچسبی را در کنار برگرهای کینگ معروف سرو می کند.

- نیم طبقه موجود در طبقه چهارم

در طبقه چهارم فرودگاه بین المللی کوالالامپور که دفتر اصلی فرودگاه هم در این طبقه قرار دارد،  تعدادی غذاخوری و اغذیه فروشی وجود دارند که غذاهای مورد علاقه محلی و بین المللی را با قیمت های نیمه اعیانی سرو می کنند.

- سالن خروجی طبقه پنجم

در سالن خروج فرودگاه واقع در طبقه پنجم، تعدادی رستوران و فروشگاه وجود دارد. یک رستوران KFC و سه کافه به نام های سوریا کافه، کافه مارس و کافه ریتاز وجود دارند که می توانید در یکی از آنها بنشینید و از آنها لذت ببرید؛ قبل از این که به پروازتان برسید.

 

خرید کردن در فرودگاه بین المللی کوالالامپور

فرودگاه بین المللی کوالالامپور یک مکان جذاب برای خرید کردن به دلیل نرخ مطلوب رینگیت است. علیرغم اینکه خرید در اینجا ارزان نیست اما ارزش نگاه کردن به اطراف برای پیدا کردن سوغاتی هایی مثل کیف های دستی و لباس را دارد.

- طبقه اول

در این طبقه یک فروشگاه سوپرمارکت مانند برای راحتی تان در خرید کردن، وجود دارد.

- سالن ورودی طبقه سوم

در سالن اصلی ورودی فرودگاه KLIA کوالالامپور یک دفتر گردشگری، باجه فروش سیم کارت و پیشخوان کرایه اتومبیل که نماینده چندین شرکت اجاره ماشین است، وجود دارد. این بخش از ترمینال اصلی، محل قرار گرفتن فروشگاههایی مثل دی ترندز و جاست نایس است که کیف های دستی مالایی، لوازم جانبی و لباس می فروشند. یک فروشگاه آبنبات فروشی به نام کادباری فیوریت در نزدیکی گیت شماره 5 قرار دارد که می توان آن را یک سوغاتی فروشی هم در نظر گرفت.

- سالن خروجی طبقه پنجم

بیشتر مراکز خرید فرودگاه بین المللی کوالالامپور در طبقه پنجم ساختمان اصلی ترمینال فرودگاه، قرار دارند. این فروشگاهها عبارتند از بونیا، بادی شاپ، رویال سلانگور پوتر، سمبونیا، تایم، تای راک و والنتینو. در اینجا می توانید کتاب، شکلات و آبنبات، عطر و ادکن و لوازم آرایشی را هم پیدا کنید.

 

سایر بخش های فرودگاه بین المللی کوالالامپور

- کلینیک

در طبقه سوم فرودگاه بین المللی کوالالامپور یک کلینیک وجود دارد (کنار پیشخوان پلیس). در این کلینیک می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل به پزشک مراجعه کنید. این مشاوره ها از حالت عادی گرانترند.

- تلفن های عمومی

در هر 10 گیت ورود به ترمینال اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور یک تلفن عمومی وجود دارد. از سکه های مالزی یا کارت تلفن برای تلفن کردن استفاده کنید؛ این کارت های تلفن یا سکه ها را می توانید از فروشگاه سوپرمارکت مانندی که در طبقه اول یا سوم ساختمان اصلی وجود دارد، تهیه کنید.

- سرویس های بهداشتی

توالت های بسیار زیادی در سراسر فرودگاه بین کیوسک های خرید وجود دارد. اگر نیاز به دوش گرفتن دارید می توانید از ایرساید ترانزیت هتل پرایوت شاوور و امکانات سالن ورزشی آن که صابون، شامپو، حوله در اختیار شما با هزینه تقریبا 20 الی 50 رینگن قرار می دهد، استفاده کنید.

- پیشخوان تور و سفر

یک پیشخوان تور و سفر بین درمانگاه (کلینیک) و پیشخوان هتل در طبقه سوم فرودگاه بین المللی کوالالامپور وجود دارد که در آنجا می توانید در تور نام نویسی کرده و اطلاعاتی درباره مالزی به دست آورید.

- مسافران با معلولیت جسمی

فرودگاه بین المللی کوالالامپور با افراد معلول کاملا سازگار است و شرایط راحتی آنها را فراهم کرده است. مثلا همه ترمینال ها سطح شیب دار دارند و همه پیاده روها عاری از پستی و بلندی اند. آسانسورها، توالت ها، تلفن های عمومی و بسیاری از خدمات و امکانات دیگر مجهز به وسایل راحتی معلولین هستند. حتی اتوبوس های رفت و برگشت فرودگاه بین المللی کوالالامپور هم دارای صندلی های سازگار با ویلچر اند.

- چرخ دستی ها

اگر بار و چمدانتان سنگین است و نیاز به کمک دارید می توانید از چرخ دستی مخصوص حمل چمدان رایگان در محدوده بیرونی فرودگاه بین المللی کوالالامپور و در قسمتی که چمدان تان را پس می گیرد، استفاده کنید.

09309871159