شماره تماس 09309871159

معرفی تایلند و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن

تایلند کشوری زیبا و جذاب در جنوب شرقی آسیا می باشد که یکی از توریست پذیرترین کشورهای جهان در سال های اخیر بوده است و هر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط دنیا از جمله ایران به سمت خود می کشاند. در این مطلب ضمن معرفی کشور تایلند، فرهنگ و مذهب تایلند، موقعیت جغرافیایی تایلند، آب و هوای تایلند، جشن ها و مراسم تایلند و جاذبه های گردشگری تایلند بیان گردیده است.

 

 

معرفی تایلند

تایلند با نام قدیمی سیام از تاریخی چند هزارساله برخوردار است. این کشور جایگاه ویژه‌ای در میان کشورهای این منطقه دارد. سرزمین تایلند به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد، از آب و هوای مطلوبی برخوردار است و از لحاظ منابع طبیعی و کشاورزی غنی بوده، محصولات مختلفی را تولید و به نقاط مختلف جهان از جمله ایران صادر می‌کند. این کشور از جمله کشور هایی است  که دیدنی‌های فراوان و متنوعی دارد و جهان‌گردان بسیاری را به خود جلب کرده است، به طوری که سالیانه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان، از جمله ایران به آن‌جا سفر می‌کنند. در بررسی‌های آماری انجام شده، بانکوک، پایتخت کشور تایلند، دومین شهری است که مورد توجه جهان‌گردان جهان است. طی چند دهه اخیر، این کشور، رشد اقتصادی چشم‌گیری داشته و از لحاظ علمی و صنعتی در حال توسعه است. روابط تایلند با کشور ما، ایران، ریشه‌ای چند ساله دارد و هم اکنون نیز از سطح نسبتاً مطلوبی برخوردار می‌باشد. امید است ارتباط بین دو کشور، تداوم داشته و توسعه یابد و باعث پیشرفت هر دو کشور می‌شود.

موقعیت جغرافیایی تایلند

کشور تایلند در جنوب شرقی آسیا، بین کشورهای هند و چین قرار گرفته و از شمال به خلیج تایلند و از شرق به دریای آندامان منتهی می گردد. تایلند با مالزی در جنوب، با میانمار (برمه) در شمال غربی، با لائوس در شمال شرقی و با کامبوج در جنوب شرقی هم مرز است. تنها راه ارتباط زمینی میان دو کشور مالزی و سنگاپور است و راه ارتباطی با سایر کشورهای آسیا نیز از طریق تایلند می باشد. تایلند با وسعت تقریبی پانصد هزار کیلومتر مربع و جمعیت شصت و پنج میلیون نفر دارای ۷۶ ایالت می باشد. پایتخت تایلند، بانکوک می باشد که تقریبا در مرکز آن و در کنار رودخانه چائوپرایا واقع شده است.تایلند، پنج منطقه جغرافیایی اصلی دارد که عبارتند از:

1- منطقه مرکزی کشور که جلگه‌ای آبرفتی، وسیع، با زمین‌های حاصل‌خیز است. این جلگه مرکزی، به دلیل محصولات کشاورزی فراوانش مشهور به یکی از جام‌های برنج آسیا است. این جلگه باتلاقی با یک سیستم رودخانه‌ای قدیمی‌تر که زیر آب بوده، در اواخر عصر یخبندان، به وجود آمده و در طول فصل بارانی، به خاطر بارندگی‌های جنوب غربی، همیشه در معرض سیل‌های شدید است.

2- دومین منطقه جغرافیایی تایلند، شامل مناطق کوهستانی است که در شمال جلگه مرکزی واقع شده است. این کوهستان‌ها، از سنگ‌های آهکی و گرانیتی تشکیل شده و با دره‌هایی که اولین اقامت‌گاه تایلندی‌ها، بین قرون نهم تا چهاردهم میلادی بوده، از هم جدا شده‌اند. بلندترین کوه تایلند، دوی اینتانون (Doi Inthanon) با ارتفاع 2565 متر در این منطقه واقع است. سراسر تایلند، تحت تاثیر آب و هوای گرمسیری استوایی است؛ اما به خاطر موقعیت مرکزی آن، نسبت به برمه که در غرب و کشورهای هند و چین که در شرق آن واقع‌اند، بارندگی کم‌تری دارد. به طور کلی، ریزش باران در جنوب و حاشیه جنوب شرقی، کوهستان‌های غربی و تا اندازه‌ای در کوهستان‌های مرتفع‌تر شمالی، بیشتر است؛ ولی بیشتر قسمت‌های کشور، جزء ناحیه کم باران هستند و ریزش باران در این نقاط، در طول سال حداکثر به 1500 میلی‌متر می‌رسد. تنوع اراضی طبیعی و موقعیت تایلند، جالب توجه است. از نظر نقشه‌برداری، این کشور مناطق مرتفع جنگلی، فلات‌های نسبتاً خشک، فلات‌های حاصل‌خیز کنار رودخانه‌ها و سواحل ماسه‌ای را در برمی‌گیرد که طبیعتاً از نظر آب و هوایی، متنوعند. از آن‌جا که تایلند در حدود بیست درجه شمال خط استوا واقع است، آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و به طور طبیعی، کشوری با وضعیت جوی استوایی تلقی می‌شود. فصل بارندگی در آن، از جولای تا اکتبر (خرداد تا شهریور) است. از نوامبر تا فوریه (مهر تا بهمن) در قسمت‌های شمالی، هوا کمی سردتر است؛ در حالی که میزان رطوبت، از حدود 2/95 درصد به سطح 5/58 درصد در این ایام می‌رسد. از مارس تا ژوئن (اسفند تا خرداد) به طور معمول هوا بسیار گرم و مرطوب است. وضعیت جوی گرم و مرطوب، به ویژه در فصل بارندگی، باعث رشد و تکثیر انواع گیاهان، قارچ‌ها و امثال آن می‌شود.

3- سومین منطقه طبیعی تایلند که در غرب، در طول خط مرزی با میانمار (Myanmar) واقع شده نیز یک منطقه کوهستانی است. که در این ناحیه مرزی طبیعی به وجود آورده است.

4- در شرق جلگه مرکزی، فلات کورات (Khorat) چهارمین منطقه جغرافیایی تایلند را تشکیل می‌دهد که یک منطقه سنگ ماسه‌ای مواج است و به طور فوق‌العاده 200 متر بالا آمده.

5- پنجمین منطقه طبیعی تایلند، در جنوب کشور واقع شده و بخش شمالی شبه جزیره مالایاست. این منطقه، علاوه بر مناطق کوهستانی، سواحل دریایی و جزایر متعددی دارد که برخی از آن‌ها آهکی هستند.

      

زبان رسمی تایلند

زبان تایی، زبان رسمی مردم تایلند است و حدود نیمی از تایلندی‌ها به این زبان صحبت می‌کنند. زبان تایی، زبانی مبتنی بر تمایز آهنگ کلام است. هر کلمه می‌توانند با پنج آهنگ مختلف تلفظ شود؛ به صورت پایین،  بالا، متوسط، در حال صعود و نزول. هر آهنگی معنای کلمه را تغییر می‌دهد، مثلاً با آهنگ صعودی، به معنی شگفت‌انگیز، و با آهنگ نزولی، به معنی بخت بد است. تلفظ بیشتر لغات تایی، در مکان‌های مختلف کشور متفاوت است و باید هنگام سخن گفتن و تلفظ کلمات در محل‌های مختلف دقت کرد. ترجمه الفبا و نوشته‌های تاییی به حروف لاتین، دقیق نیست، زیرا هیچ الگوی پذیرفته شده‌ای برای آن وجود ندارد، چون هر کلمه ممکن است به روش‌های مختلف نوشته شود، به عنوان مثال، کلمه خیابان در شهر بانکوک(Rajadomnern)یا(Ratchadamnoen)   نیز (Rajdamoen) نوشته می‌شود؛ در حالی که همین کلمه در شهرهای جنوبی تایلند (phetchaburi) ،(petchaburi) ، نوشته می‌شود. از دیگر زبان‌های تایلندی می‌توان به لائو - که در شمال شرقی کشور رایج است - و مالایایی که زبان مسلمانان مالایایی نژاد جنوب کشور است، اشاره کرد. زبان‌های چینی و ژاپنی نیز در این کشور رواج دارد. یادگیری زبان انگلیسی در مدارس، اجباری است.

مذهب رسمی تایلند

مذهب رسمی تایلند، بودیسم تراوادا می باشد  که حدود 95 درصد از جمعیت تایلند، پیرو آن هستند. طلیعه این مذهب درطی سال‌های 483 تا 503 قبل از میلاد، آشکار شد. بودیسم معاصر جهان، به دو مکتب تقسیم می‌شود:

1- مکتب تراوادا که در سریلانکا، تایلند و میانمار، پیروان فراوانی دارد.

2- مکتب ماهایانا که پیروانش در چین و ژاپن، فراوانند.

اکثر مردم بودایی تایلند، به اصول دینی خود پایبند هستند و این امر در همه ابعاد زندگی تایلندی مشخص می باشد. مردم بودایی تایلند تشکیلات منظمی دارند و رهبران روحانی آن‌ها مورد احترام جامعه هستند. سیاست مذهبی حکومت نیز معطوف به تقویت، حمایت و گسترش آیین بودایی است.

پرچم رسمی تایلند

پرچم تایلند از پنج نوار افقی به رنگ‌های قرمز، سفید و آبی تشکیل شده است که قرمز نمایان‌گر ملت، سفید نمایان‌گر آیین بودا و رنگ آبی نمایان‌گر حکومت سلطنتی است. قرمز، سفید و آبی سه رنگ اصلی تایلند محسوب می‌شوند. این پرچم، در 28 سپتامبر 1917 براساس حکم سلطنتی پرچم اصلی این کشور شد.

جمعیت تایلند

جمعیت کشور تایلند، طبق سرشماری سال 2008، حدود 65،493،296 نفر، گزارش شده است و از لحاظ،  بیستمین کشور دنیاست. از این میزان، 21.2 درصد، افراد زیر چهارده سال 70.3 درصد، افراد بین پانزده تا 64 سال و 8.5 درصد، افراد بالای 65 سال، سن دارند. میانگین سن افراد جامعه به طور کلی، 32.5 سال است که در مردان 32 سال  و در زنان، 33.7 سال است. میزان رشد جمعیت این کشور در سال  2008، 0.64 درصد و شاخص رشد و پیشرفت انسانی آن در سال 2005 ، حدود 78 درصد بوده است. طبق سرشماری سال 2005، 96.4 درصد افراد بالای پانزده سال تایلند، باسوادند.

فرهنگ و آداب و سوم تایلند

فرهنگ تایلندی‌ها آمیزه‌ای از فرهنگ کشورهای هند، چین، کامبوج و دیگر کشورها آسیای جنوب‌شرقی است. همانند بسیاری از کشورهای آسیایی، احترام گذاشتن به اجداد و نیاکان، یک بخش اصلی و ضروری از تمرین‌های روحانی تایلندی‌هاست. تایلندی‌ها بسیار مهمان‌نواز و بخشنده، نرم‌خو و صلح‌جو هستند و سلسله مراتب اجتماعی برای آن‌ها بسیار مهم است. بزرگ‌ترها نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ها و مراسم خانوادگی دارند. سبک احوال‌پرسی سنتی تایلندی‌ها، وای نام دارد و معمولاً به این ترتیب است که ابتدا فرد کوچک‌تر دست می‌دهد؛ نوک انگشتان را روی سر می‌گذارد و خم می‌شود تا صورتش با دست‌هایش مماس شود. بعد خطاب به خانم‌ها عبارت ((ساوات- دی کا)) و خطاب به آقایان، عبارت ((ساوات- دی کراپ)) به معنای سلام را ادا می‌کند؛ سپس بزرگ‌ترها به همین شیوه پاسخ آن‌ها را می‌دهند. در مقام و موقعیت‌های اجتماعی مانند دولت نیز این‌که چه کسی وای را کار می‌رود. بچه‌ها نیز هنگام رفتن به مدرسه و بازگشت به منزل همین به همین شیوه به والدین خود ادای احترام می‌کنند. به طور کلی، این نوع احوال‌پرسی، نشانه احترام و تکریم فرد به دیگران است. در تایلند، کامل شدن تحصیلات شخص برای ازدواج، امری ضروری است و اگر فرد، پس از اتمام تحصیلاتش تمایل به ازدواج با فردی داشت، ابتدا باید با خانواده نامزد خود آشنا شود و سپس از خانواده خود بخواهد که خواستگاری او بروند. اگر هر دو خانواده موافقت کنند، ازدواج انجام می‌شود. داماد مبلغی را به عنوان پاداش بزرگ کردن عروس (شیربها) به پدر و مادر او می‌پردازد. صورتی، رنگ سنتی لباس عروس است و داماد نیز کت و شلوار سبک اروپایی یا یک ژاکت یقه پهن با شلوار می‌پوشد. زوج‌های جوان در مناطق روستایی، غالباً با خانواده داماد زندگی می‌کنند و ممکن است چند نسل در یک خانه زندگی کنند. در این خانه‌ها معمولاً بزرگ‌ترین مرد، رییس خانواده است و اعضای خانواده باید در برابر بزرگ‌ترها مطیع باشند. خانواده‌ها معمولاً دو یا سه فرزند دارند و همه افراد خانواده در یک مزرعه کار می‌کنند. کوچک‌ترین دختر خانواده، خانه والدین را به ارث می‌برد و در عوض، او و همسرش باید از پدر و مادرشان در دوران پیری نگهداری کنند. حریم‌های خانوادگی، روابط افراد و آزادای‌های جنسی در تایلند و برخی دیگر از کشورهای منطقه، با تعالیم اسلام و سنت‌های ایران، بسیار متفاوت است.

نژاد مردم تایلند

اکثر مردم تایلند از نژاد تای هستند. نژادهای اقلیت نیز شامل حدود دو میلیون نفر مالایی نژاد در جنوب کشور، شمار کمی کامبوجی در شرق و  نیز برخی قبایل هستند؛ که در شمال و شمال‌غرب زندگی می‌کنند. تقریباً بقیه جمعیت از نژادهای لائو و شان هستند. اقلیت‌های نژادی کشور تایلند، عبارتند از چینی‌ها که 14 درصد جمعیت، یعنی حدود نه میلیون نفر و مهم‌ترین اقلیت تایلندی هستند. مهاجران چینی اولیه، هوکین‌ها بودند که بعد از قرن هجدهم، به عنوان ماموران جمع‌آوری مالیات برای خاندان سلطنتی به عنوان ماموران جمع آوری مالیات برای خاندان سلطنتی به تایلند وارد شدند. گروه دیگر چینی‌ها تئوچو بودند که در بانکوک به تاجران مهمی تبدیل شدند. بعداً با حاکم شدن کمونیست‌ها در چین، مهاجرت‌های وسیع و گسترده‌ای به تایلند صورت گرفت. چینی‌های مهاجر مردمی پرکار هستند و بر تجارت و امور اقتصادی کشور، تسلط دارند، ولی بر خلاف دیگر کشورهای منطقه، تمرکز ثروت در دست چینی‌ها، هیچ تنشی در تایلند ایجاد نکرده است. شاید نزدیکی نژادی چینی‌ها  و تایلندی‌ها مهم‌ترین عامل خویشاوندی دو نژاد در این سطح وسیع بوده است. از دیگر اقوام ساکن تایلند، مالایی‌ها هستند که در قسمت‌های جنوبی تایلند زندگی می‌کنند و مسلمانند.

جشن ها و جشنواره های تایلند

تایلند از نظر تعداد و تنوع جشن‌ها در جهان کم‌نظیر است. مهمترین جشنواره‌های تایلند عبارتند از:

- جشنواره چتر و صنایع دستی تایلند

این جشنواره در دهکده‌ای کوچک در نزدیکی شهر چیانگ‌ مای و در ماه ژانویه (دی) برگزار می‌شود. تقریباً تمام مردم دهکده بوسانگ از طریق تولید چترهای کاغذی نقاشی شده، امرار معاش می‌کنند. این نمایشگاه، در خیابان اصلی برگزار شده و یادبود هنرهای سنتی است. در این بازار می‌توان به خرید چتر و صنایع دستی، پرداخت.

- نمایش رژه اژدها و شیر تایلند

این جشنواره، هر سال ساکنان چینی تایلندی، در ماه ژانویه (دی) برای احترام به اژدهای طلایی برگزار می‌کنند. جمع شدن مردم با لباس‌های رنگارنگ، حرکت دسته‌ها به صورت نظامی و رقص و حرکاتی مانند شیر و اژدها، به این جشنواره، جلوه خاصی می‌بخشد. این نمایش، معمولاً در اغلب شهرهای مهم برگزار می‌شود؛ اما مرکز اصلی آن، ناخون سوآن است.

- جشنواره بزرگ تایلند

این جشنواره که در سپتامبر برگزار می‌شود، مربوط به میراث فرهنگی غنی تایلند است و شامل برنامه‌های مختلف فرهنگی، مسابقات مشت‌زنی، نمایش بریدن میوه و سبزیجات، ساخت مجسمه و رنگ کردن چتر است. بازدیدکنندگان می‌توانند طی مدت این جشنواره، صنایع دستی تایلند و کالاهای دیگر از دست‌فروش‌ها به قیمت ارزان بخرند.

- جشنواره گل تایلند

شمال تایلند به تنوع گل و گیاه، مشهور است؛ به خصوص در ماه فوریه (بهمن) که بهترین ماه در چیانگ‌مای است. رژه ماشین‌های حامل افراد که با گل‌های زیبا تریین شده، ویژگی به یادماندنی این رویداد سالیانه است. بخش‌های مختلف این جشنواره، شامل نمایش گل و گیاه، فروش صنایع دستی، نمایش‌های هنری و مسابقات مختلف است. این جشنواره سه روزه در اولین آخر هفته ماه فوریه برگزار می‌شود.

- جشن زیارت سالیانه تایلند

پیران بودا، هر سال مراسم زیارتی در جای پای مقدس بودا دارند. این زیارتگاه در سراشیبی نزدیک به سارابوری  در 236 کیلومتری شمال بانکوک، واقع است. این جشن، شامل بازار، تفریح، بازی و موسیقی گروهی نیز و در ماه فوریه (بهمن) برگزار می‌شود.

- جشنواره میوه تایلند

در ماه می (اردیبهشت) اغلب شهرهای شرقی، مثلاً رایونگ، ترات و چانتابوری جشن فراوانی میوه برگزار می‌کنند. در این جشن، محصولات باغستان‌ها و زمین‌های زراعی به فروش گذاشته می‌شود. اغلب این میوه‌ها برای شما تازگی خواهند داشت؛ زیرا خاص منطقه استوا هستند و در ایران، نظیر آن‌ها وجود ندارند.

- جشنواره شمع تایلند

شمع‌های زیبایی را که از موم زنبور عسل و به صورت قلم‌کاری تهیه می‌شوند و ارتفاع بعضی از آن‌ها به چند متر می‌رسد، در این جشنواره به نمایش می‌گذارند. جشنواره شمع، در ماه جولای (تیرماه) در شهر آبون راتچاتانی در شمال‌شرقی تایلند، برگزار می‌شود.

- جشن ماه کامل تایلند

روز ماه کامل، در هشتمین ماه قمری، یادآور اولین خطابه بودای مقدس است که برای پنج حواری خود ایراد کرد. این خطابه، بیش از 2530سال پیش و پس از آن‌که حواریان بودا به اشراق دست یافتند، ادا شده است. نشانه این جشن، روشن کردن شمع است در تمام معابد به صورت گروهی و در هنگام غروب. این جشن، در ماه جولای (تیرماه) برگزار می‌شود.

- دوی ماراتون پاتایا تایلند

این رقابت سالانه، در شهر پاتایا برگزار می‌شود و دوندگانی از تایلند و کشورهای دیگر، در یکی از زیباترین مسابقات جنوب‌شرق آسیا شرکت می‌کنند. ماراتون پاتایا، شامل ماراتون نیمه و ماراتون کامل در رده‌های متفاوت و در ماه جولای (تیرماه) برگزار می‌شود.

- مسابقات قایق‌ رانی تایلند

این مسابقات در ماه سپتامبر (شهریور) در رودخانه نان در پایتخت برگزار می‌شود. این مسابقه، میان قایق‌های چوبی و در یکی از بهترین مناطق تایلند با نام پیچت، که پر از دره‌های سرسبز است، برپا می‌شود.

- جشنواره گیاه‌ خواری تایلند

چینی‌های مقیم تایلند، در این جشنواره، به مدت ده روز فقط غذاهای گیاهی ارائه می‌کنند. این جشنواره سالیانه در شهرهای پوکت و ترانگ، در ماه اکتبر (مهر)، برگزار می‌شود.

- مسابقه گاومیش‌های تایلند

این مسابقات در ماه اکتبر (مهر) در حوالی اقامت‌گاه‌های کنار دریا و در شهر چون‌بوری برگزار می‌شود.

- مسابقات سه‌گانه تایلند

شامل شنای 1000متر، دوچرخه‌سواری 5کیلومتری و دوی 12کیلومتری است. برندگان این مسابقه‌ها برای مسابقات سه‌گانه هاوایی، برگزیده می‌شوند. این مسابقه در شهر پوکت و در ماه اکتبر (مهر) برگزار می‌شود.

- مسابقات قایق‌های بلند تایلند

مسابقات سنتی قایق‌های بلند، در شهر ناخون راتچاسیما و در ماه دسامبر (آبان) برگزار می‌شود. این مسابقات، همراه با نمایش و فروش محصولات محلی است. گروه‌های موسیقی نیز جشنواره را همراهی می‌کنند.

- جشنواره چراغ بادی تایلند

در این جشنواره، شناورهای کوچکی که شمعی روی آن‌ها است و چراغ‌هایی شبیه بالون، در ماه کامل، روی رودخانه و در آسمان رها می‌شوند و منظره زیبای آن شهر چیانگ‌مای (در شمال تایلند) نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. این جشنواره زیبا، در ماه نوامبر (آبان) برگزار می‌شود.

ورزش در تایلند

فوتبال، تنیس روی میز، بدمینتون، بسکتبال و والیبال، از محبوب‌ترین ورزش‌های تایلند؛ و بوکس تایلندی و ورزش‌های رزمی و سپک تاکرا، از ورزش‌های سنتی این کشورند.

- موآی تای بوکسینگ (Muay Thai Boxing)

این ورزش، نوعی بوکس است و پرطرفدارترین ورزش در بین تماشاگران تایلندی است. بوکسینگ در دهه 1990 در سطح جهانی، محبوبیت پیدا کرد.

- کرایی کرابونگ (Kraabi Krabong)

این هنر رزمی سنتی تایلندی‌ها، ترکیبی از تکنیک‌های سلاح‌های دستی با فنون بوکس تایلندی است و معمولاً در جشنواره‌ها و مکان‌های جهان‌گردی اجرا می‌شود.

- سپک تکرا (Sepak Takraw)

یکی دیگر از ورزش‌های بومی تایلند نوعی والیبال است که با پا و یک توپ خیزرانی، بازی می‌کنند. چند نوع سپک تکرا، با قواعد بازی متفاوت وجود دارد. در جنوب تایلند، این بازی یک تور دارد. در این ورزش فقط پاها مجاز به تماس با توپ هستند. ورزش راگبی در تایلند، در حال رشد است. در سال 2005، تایلند اولین کشور میزبان مسابقات بین‌المللی راگبی سبک وزن بود. تایلند امکانات ورزشی مناسبی دارد و به همین دلیل، میزبانی بازی‌های مختلفی را برعهده داشته است. بانکوک، میزبان بازی‌های بین‌المللی مختلفی بوده؛ از جمله چهار دوره بازی‌های آسیایی در سال 1966-1970-1978-1998 و در این زمینه بی‌رقیب بوده است.

غذاهای تایلند

تایلندی‌ها و به طور کلی مردم منطقه جنوب‌ شرق آسیا  از صبح تا شب در حال خوردن هستند؛ ولی وعده‌های غذایی آن‌ها بسیار کم حجم است و شاید به همین دلیل است که درصد افراد چاق در تایلند، بسیار کم است و اغلب آن‌ها اندام متناسبی دارند؛ برخلاف مردم منطقه خاورمیانه و آمریکایی‌ها که تعداد وعده‌های غذایی آن‌ها کم و حجم غذای مصرفی‌ شان بسیار زیاد است. غذاهای تایلندی در سراسر جهان رایج شده‌اند و اگر به کشورهای اروپایی یا آمریکا بروید، حتماً رستوران‌های تایلندی را خواهید دید؛ درست همانند غذاهای ایتالیایی و ژاپنی که در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته‌اند. تایلند شالیزارهای بسیاری دارد و از تولیدکنندگان اصلی برنج جهان است. برنج‌های تایلند به ایران نیز صادر می‌شود. مورد اصلی غذاهای تایلندی، برنج، ماهی و سبزیجات است. گوشت در تایلند معمولاً خیلی کم استفاده می‌شود. گوشت مصرفی در غذاهای تایلندی معمولاً گوشت گاو یا گاومیش است. میگو، هشت‌پا، خرچنگ، صدف و دیگر غذاهای دریایی نیز مصرف بالایی در تایلند دارند. تایلندی‌ها غذا را به صورت کبابی، آب‌پز و سرخ شده استفاده می‌کنند. کبابی کردن ماهی، مرغ و سوسیس، بسیار متداول است؛ فلفل نیز از ادویه‌های اصلی غذاهای تایلندی است و همه گردشگران می‌دانند غذاهای تایلندی، معمولاً تند مزه‌اند. تنوع ادویه‌جات و سس در غذاهای تایلندی، آنقدر زیاد است که معمولاً در یک غذای ساده تایلندی، حداقل پنج نوع ادویه و سس استفاده می‌شود. برنج در تایلند اغلب بدون روغن و به صورت کته درست می‌شود. به علت آب و هوای مناسب، کیفیت مواد غذایی در این کشور، بسیار بالاست ولی معمولاً در غذاخوری‌های کنار خیابانی، اصول بهداشتی، درست رعایت نمی‌شود. در برخی رستوران‌ها به شما اجازه می‌دهند، خودتان آشپزی کنید، غذاهای تایلندی را با قاشق و چنگال سرو می‌کنند و چوب‌های غذاخوری در خانه‌های چینی‌ها به کار می‌روند.

غذاهای تایلندی در مناطق مختلف تایلند، متفاوت است و به چهارگروه غذاهای شمالی، شمال‌شرقی، مرکزی و جنوبی تقسیم می‌شود. غذاهای هر گروه، شباهت بسیاری به غذاهای کشورهای همسایه آن منطقه دارند. از غذاهای مشهور تایلندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- جوک (Jok):  یک نوع حریره برنج است که برای صبحانه می‌خورند.

- کائوتوم (Khao Tom)سوپ برنج به شیوه تایلندی است که معمولاً با گوشت خوک، جوجه یا میگو تهیه می‌شود.

- کائوپد (Khao Pad):  برنج سرخ کرده تایلندی و یکی از مشهورترین غذاهای تایلند است که معمولاً با جوجه، گوشت گاو، میگو، خوک، خرچنگ، نارگیل، آناناس و سبزیجات تهیه می‌شود.

- پدتای (Pad Thai):  نوعی رشته برنجی است که با سس ماهی، شکر، آب لیموترش یا خمیر تمبر هندی، بادام زمینی ریز شده و تخم‌مرغ، سرخ می‌شود.

- توم‌یام (Tom Yam):  یک سوپ ترش و تندی است با گوشت که در مناطق مرکزی تایلند، رواج دارد.

- گای پدکینگ (Gai Pad Khing):  مرغ سرخ شده با تکه‌های زنجبیل است که در مناطق مرکزی نیز رایج است.

- لارب (Larb):  سالادی ترش و تند، شامل گوشت، پیاز، گرد فلفل، پودر برنج تفت داده و نعناع است که یکی از خوراک‌های منطقه شمال‌شرق تایلند است.

شهرهای توریستی و پرطرفدار تایلند

تایلند کشوری دیدنی با انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری، طبیعتی زیبا، مکان های تاریخی، معابد بودایی، روستاهای کشاورزی زیبا، فروشگاه های صنایع دستی سنتی و سواحل و تالاب های جذاب می باشد. تمام این موارد، تایلند را به یکی از مکان های گردشگری محبوب در جنوب شرقی آسیا تبدیل نموده است. در ادامه به معرفی شهرهای توریستی و پرطرفدار تایلند و مکان های گردشگری آنها پرداخته می شود.

1- بانکوک تایلند

بانکوک (Bangkok)، پایتخت کشور تایلند و بزرگترین شهر این کشور می باشد. بانکوک را شهر فرشته ها می نامند که جذاب ترین و زیباترین مکان های دیدنی آن در ادامه آورده شده است. پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی بانکوک عبارتند از: معابد بانکوک، بازار روی آب بانکوک، باغ وحش بانکوک، شهر سوخته آیوتا بانکوک، مزرعه تمساح های بانکوک و جزیره مرجان بانکوک. برای کسب اطلاعات و توضیحات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

2- پاتایا تایلند

پاتایا (Pattaya) یکی از شهرهای ساحلی کشور تایلند می باشد که در ساحل شرقی خلیج تایلند واقع گردیده است. پاتایا در 165 کیلومتری جنوب شرقی بانکوک قرار دارد و با اتوبوس حدود 2 ساعت و نیم طول می کشد. پاتایا دارای آب و هوای مرطوب و خشک است که به 3 فصل گرم و خشک، گرم و مرطوب و گرم و بارانی تقسیم می گردد. پاتایا یکی از مقاصد اصلی گردشگران تایلند است و هر سالانه بیش از پنج میلیون توریست را جذب می کند. تفریحاتی همچون شنا، جت اسکی، موج سواری، اسکی روی آب، قایق سواری و غواصی در سواحل پاتایا امکان پذیر میباشد. پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی پاتایا عبارتند از: مجموعه مینیاتوری مینی سیام پاتایا، باغ استوایی نانگ نوچ پاتایا، باغ وحش ببرها پاتایا، موزه ریپلی پاتایا، دنیای زیر آب پاتایا، خانه مقدس حقیقت پاتایا، موزه بطری های شیشه ای، کوه بودا پاتایا، معبد مدرن وانسانگ وارارام پاتایا، شوی آلکازار و تئاتر آلانگ کارن پاتایا، پارک پاتایا و پارک آبی آن، دهکده فیل ها پاتایا و مراکز خرید پاتایا. برای کسب اطلاعات و توضیحات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

3- پوکت تایلند

پوکت (Phuket) بزرگترین جزیره تایلند و بهترین اقامتگاه برای تعطیلات در تایلند می باشد. در شمال این جزیره فرودگاه بین المللی واقع شده است که دسترسی به آن را برای مسافران آسان ساخته است. پوکت به مروارید دریای آندامان نیز معروف است و سواحل زیبای آن و غواصی در آب های شفافش بسیار پرطرفدار است. در این جزیره جاذبه های دیدنی متنوعی از جمله مراکز خرید و پارک ها، رستوران ها و معابد مختلف با تنوع زیاد وجود دارند که موجب سرگرمی اقشار مختلف مردم می شوند. بهترین سواحل پوکت در کناره غربی آن واقع گردیده است. ساحل پاتونگ (Patong) و ساحل کارون (Karon) از جمله معروف ترین و محبوب ترین سواحل پوکت می باشند. ساحل پاتونگ بسیار بزرگ و دیدنی می باشد و عمده مراکز خرید پوکت در آن واقع شده است. حدودا 30 درصد جمعیت ساکن پوکت، مسلمان می باشند. در سال های اخیر جزیره پوکت به همراه جزیره سامویی همواره در میان ده جزیره محبوب آسیا قرار داشته است. پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی پوکت عبارتند از: خلیج Phang Nga پوکت، شهر قدیمی پوکت، معبد Wat Chalong پوکت، بودای بزرگ پوکت، جزیره Phi Phi پوکت، نمایش FantaSea پوکت و مشت زنی تایلندی. برای کسب اطلاعات و توضیحات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

4- سامویی تایلند

سامویی (Samui) سومین جزیره بزرگ تایلند با مساحت حدودا 230 کیلومتر مربع می باشد که تقریبا 50 هزار نفر جمعیت دارد. سامویی در فاصله 685 کیلومتری بانکوک و در سواحل شرقی تایلند واقع شده است مدت زمان پرواز از بانکوک به سمویی حدودا 70 دقیقه می باشد. نام کامل جزیره سامویی، کو سامویی می باشد. کو در زبان تایلندی به معنای جزیره می باشد و سامویی نیز از واژه چینی به معنای بهشت امن گرفته شده است. در این جزیره مراکز خرید بسیار مدرن و شیکی وجود دارد. این جزیره یکی از زیبا ترین نقاط تایلند می باشد که سراسر آن را جنگل فرا گرفته است و از شرق به غرب آن رشته کوهی کشیده شده است. بزرگترین و محبوب ترین ساحل سامویی، ساحل چاونگ(Chaweng) می باشد که در شمال جزیره واقع شده است. پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی سامویی عبارتند از: مجسمه بودای بزرگ سامویی، صخره های پدربزرگ و مادربزرگ سامویی، مزرعه مارهای سامویی، پارک پارادایز سامویی، باغ پروانه های سامویی، پیست اتومبیل رانی سامویی، خانه باستانی سامویی، جنگل کوهستانی با آبشارهای چشم نواز و پارک آبی سامویی. برای کسب اطلاعات و توضیحات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

09309871159